Indie: Sąd Najwyższy nie chce chronić chrześcijan

Indie: Sąd Najwyższy nie chce chronić chrześcijan
(Fot. pl.depositphotos.com)
Łukasz Sośniak SJ/vaticannews/KAI/dm

Indyjski Sąd Najwyższy nie chce chronić chrześcijan. Opóźnia rozpatrzenie zarzutów dotyczących wzrastającej w tym kraju przemocy wobec wyznawców Chrystusa i prowadzonych przez nich instytucji. Przeciwko jawnemu bezprawiu protestują indyjscy biskupi, domagając się natychmiastowego osądzenia aktów agresji i zaprzestania przemocy oraz stosowanej przez radykalnych hinduistów mowy nienawiści.

Posiedzenie w sprawie przemocy wobec chrześcijan zostało odroczone pod pretekstem niedostarczenia dokumentów procesowych do każdej z zainteresowanych stron.

Na opóźnienia nie zgadza się jeden ze składających pozew, abp Peter Machado z Bengaluru. Uważa on, że nie ma czasu do stracenia w kraju, w którym każdego miesiąca zgłaszanych jest nawet 50 brutalnych ataków na wyznawców Chrystusa. W maju odnotowano 57 takich napaści, co jest dotychczasowym rekordem.

Adwokat działający w imieniu arcybiskupa oraz kilku indyjskich organizacji chrześcijańskich, nazwał rok 2021 najbardziej brutalnym w historii relacji chrześcijan i hinduistów.

DEON.PL POLECA

Jego zdaniem przemoc narasta głównie ze względu na bierność a nawet przyzwolenie indyjskich władz.

- Konieczne jest stworzenie specjalnych zespołów śledczych, w których pracować będą niezależni policjanci, sprowadzeni z innych regionów, w których podobne incydenty są traktowane jak przestępstwa. Tylko to zapewni bezstronność śledztw - uważa Colin Gonsalves.

W 2018 roku Sąd Najwyższy Indii wydał szereg wytycznych dla lokalnych władz, aby zapobiegać rosnącej liczbie ataków na chrześcijan, w tym przemocy tłumów i linczów na przedstawicielach mniejszości religijnych. Wytyczne obejmują przyspieszone procesy, odszkodowania dla ofiar, odstraszające kary i działania dyscyplinarne przeciwko niedbałym funkcjonariuszom policji.

Jednak przepisy te pozostają martwą literą. Jedynym zapisem stosowanym w rzeczywistości, jest absurdalny przepis antykonwersyjny, który służy jako pretekst, by w majestacie prawa nękać chrześcijan oskarżeniami o nawracanie hinduistów na siłę.

Indie radykalizują się od 2014 r., kiedy do władzy doszła Indyjska Partia Ludowa, która kontroluje obecny rząd. Składa się ona z fundamentalistów, którzy budują poparcie na prześladowaniu mniejszości, wykorzystując nacjonalistyczne nastawienie niektórych grup hinduistów.

Łukasz Sośniak SJ/vaticannews/KAI/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Domenico Agasso

Papież mówi głośno o tym, o czym sami boimy się nawet pomyśleć

Franciszek nie dzieli ludzi na wierzących i niewierzących. Wyciąga rękę do wszystkich i tłumaczy, że pandemia jest sygnałem alarmowym. „Potrzebujemy planu, by znów...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Indie: Sąd Najwyższy nie chce chronić chrześcijan
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.