Indie: zamach na katolicki kościół w Pune

KAI / wm

Nieznani sprawcy dokonali zamachu na katolicką świątynię syro-malankarską Matki Bożej z Malankary w mieście Pune w środkowoindyjskim stanie Maharasztra. Zbezczeszczono ołtarz, mury pokryto bluźnierczymi napisami oraz zniszczono obrazy religijne i niektóre przedmioty religijne. Niewykryci dotychczas wandale podpalili ponadto przednią część tabernakulum, a po podłodze rozrzucili kartki z Biblii i innych ksiąg świętych.

O zdarzeniu, do którego doszło w nocy z 14 na 15 sierpnia, poinformowała 18 bm. włoska agencja misyjna AsiaNews. Zwróciła przy tym uwagę, że był to pierwszy taki atak na wspólnotę syromalankarską w dzielnicy Warje Malwadi w Pune, która dotychczas żyła w spokoju z wyznawcami innych religii, służąc im także w dziedzinie oświatowo-wychowawczej oraz lekarskiej i społecznej.

Katolicki biskup Pune (Poona) Thomas Dabre i prał. Jacob Mar Barnabas ze stowarzyszenia katolickiego w tym mieście, jak również cała miejscowa społeczność katolicka potępili ten zamach, prosząc jednocześnie rząd stanowy o pociągnięcie winnych do odpowiedzialności. 16 sierpnia ks. Varghese Valikodath, proboszcz zaatakowanego kościoła, odprawił Mszę św. przebłagalną z udziałem wielu kapłanów i licznych wiernych z miasta i okolic.

W ostatnich latach odnotowano w całych Indiach ponad 3 tysiące ataków na miejscowe świątynie katolickie. 13 sierpnia, a więc na kilka dni przed zamachem na kościół w Pune, nieznani sprawcy zniszczyli szkatułkę, chroniącą obraz Chrystusa w kościele św. Antoniego w Vashicherry w południowoindyjskim stanie Kerala. Był to drugi atak na ten kościół w ciągu miesiąca.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Indie: zamach na katolicki kościół w Pune
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.