Ingres biskupa polowego Józefa Guzdka

PAP / psd

Biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek 19 grudnia odbędzie ingres do katedry polowej w Warszawie. Uroczystość rozpocznie się o godz. 12.00. Po Mszy św. pomodli się przy grobie swojego poprzednika bp. Tadeusza Płoskiego oraz odda hołd sztandarowi wojskowemu.

Ingres to zewnętrzna uroczystość związana z rozpoczęciem kierowania diecezją przez biskupa. W dwudziestoletniej historii odnowionego Ordynariatu Polowego WP (1991-2010) odbyły się do tej pory dwa ingresy biskupów polowych: 24 lutego 1991 r. – Sławoja Leszka Głódzia oraz 30 października 2004 r. – Tadeusza Płoskiego.

Ingres bp. Józefa Guzdka będzie trzecim po przełomie solidarnościowym, a w sumie piątym w historii Kościoła w Polsce.

Nominację bp. Józefa Guzdka ogłosiła Nuncjatura Apostolska w Polsce 4 grudnia br. Jego poprzednik, bp Tadeusz Płoski zginął tragicznie w katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia 2010 r. Od tego czasu administratorem ordynariatu był ks. płk. Sławomir Żarski.

Bp Guzdek przez 6 lat pełnił funkcję biskupa pomocniczego i wikariusza generalnego metropolity krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza. Z ramienia Episkopatu jest delegatem ds. Ruchu „Wiara i Światło” oraz Stowarzyszenia „Arka”. Jest także wiceprzewodniczącym Rady ds. Apostolstwa Świeckich.

DEON.PL POLECA

W ubiegłym roku mięło 90 lat od powołania biskupstwa polowego w Polsce. Z okazji jubileuszu papież Benedykt XVI wyraził pragnienie, by „kolejne lata obecności Ordynariatu Polowego w Wojsku Polskim przyniosły jeszcze wspanialsze owoce duchowe”.

Pierwszego w dziejach naszej ojczyzny biskupa polowego Wojska Polskiego mianował 5 lutego 1919 roku papież Benedykt XV. Był nim bp Stanisław Gall, sufragan archidiecezji warszawskiej, który utworzył struktury diecezjalne duszpasterstwa wojskowego. Następnie funkcję tę pełnili: abp Józef Gawlina (1933-1947) oraz abp Sławoj Leszek Głódź (1991-2004) i bp Tadeusz Płoski (2004-2010).

Ordynariat Polowy jest - zgodnie z normami zawartymi w statucie z 1991 r. - okręgiem kościelnym zrównanym prawnie z diecezją. Posiada własnego biskupa polowego. Jest jednostką organizacyjną Kościoła katolickiego, a jednocześnie wchodzi w skład resortu obrony narodowej, jako jednostka organizacyjna nadzorowana przez Ministra Obrony Narodowej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Ingres biskupa polowego Józefa Guzdka
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.