Warszawa: ingres abp. Kazimierza Nycza

Warszawa: ingres abp. Kazimierza Nycza
(fot. PAP/Grzegorz Jakubowski)
PAP / KAI / apio

W pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia - w warszawskiej archikatedrzeodbył się uroczysty ingres oraz msza święta dziękczynna za wyniesienie metropolity warszawskiego abp. Kazimierza Nycza do godności kardynalskiej.

W sobotę w drzwiach archikatedry kard. Nycza powitała kapituła katedralna, która procesyjnie przyprowadziła go do ołtarza, przy którym hierarcha odprawił mszę dziękczynną.

Metropolita warszawski podkreślał, że Chrystus wszystkich pragnie zbawić, zaś obowiązkiem Kościoła, w tym ludzi świeckich jest dawanie świadectwa o prawdzie Ewangelii. Przypominając wezwanie jakie Chrystus skierował do Apostołów: „Idźcie na cały świat i nauczajcie wszystkie narody”, kardynał Nycz wskazywał, że wszyscy członkowie Kościoła są zobowiązani słowem a przede wszystkim czynem realizować to wezwanie, bowiem wszyscy są narzędziami w rękach Chrystusa.

„Kościół musi iść do wszystkich, musi być dla wszystkich – podkreślał kard. Nycz. – Dla tych, którzy wierzą mocno i są bardzo związani z Kościołem, dla tych, którzy szukają i dla tych, którzy jeszcze nie szukają a nawet dla tych, którzy sami nigdy nie zaczną szukać” - przekonywał.

Hierarcha przestrzegł przed niechęcią i pogardą z jaką niekiedy jedne środowiska Kościoła mówią o innych. „Tak się dzieje wtedy, kiedy ubogacająca różnorodność – czasem trudną, czasem bardzo trudną – próbujemy czy próbują od razu nazywać podziałami w Kościele”. Wspomniał, że niekiedy usiłuje się przeciwstawiać sobie różne grupy wiernych w Kościele.

DEON.PL POLECA

Kard. Nycz zachęcił, by w myśl słów św. Jana Apostoła, umiłowanego ucznia Chrystusa miłować nie tylko słowem ale czynem i prawdą, bo Bóg jest miłością.

Kardynał Kazimierz Nycz, doktor teologii, jest metropolitą warszawskim od trzech lat. Pełni też funkcję ordynariusza wiernych obrządku ormiańskiego w Polsce. Od sześciu lat jest członkiem Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski. Od 1999 roku przewodniczył Komisji Episkopatu Polski do Spraw Wychowania. Kierował też Radą do spraw Środków Społecznego Przekazu. Był głównym organizatorem pielgrzymki Jana Pawła II do Polski w 2002 roku. Pod jego kierunkiem został opracowany i zatwierdzony przez episkopat program nauczania religii w Polsce. Kardynał Nycz został przedstawiony w książce księdza Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego "Księża wobec bezpieki" jako kapłan, który oparł się szantażowi i naciskom ze strony SB.

Kardynał Kazimierz Nycz jest postrzegany jako hierarcha otwarty, który nie waha się mówić o trudnych problemach w Kościele. Kilka lat temu powiedział: "Kościół jako wspólnota zbawienia, która ma dwa tysiące lat, musi pamiętać o tym, że odpowiada za swoje grzechy z przeszłości".

Podkreślał jednocześnie, że nie ma powodu, aby te grzechy ukrywać, ale wskazywał, że "prośba o przebaczenia to akt, który pokazuje, że Kościół potrafi nie tylko tryumfować, ale także pokutować i przepraszać". Podczas konfliktu społecznego wokół krzyża przed Pałacem Prezydenckim na Krakowskim Przedmieściu karydnał Nycz podkreślał konsekwentnie, iż ,,nie wolno używać krzyża do tego, by dzielić ludzi, wyznaczać przestrzenie i tereny, by osiągać swoje ludzkie cele, bo byłoby to wielką instrumentalizacją krzyża". Wśród wielu inicjatyw metropolity warszawskiego jest między innymi Dzień Dziękczynienia, obchodzony w czerwcu, a także powołanie Centrum Opatrzności Bożej. Znany jest ze współpracy z diecezjalnym Radiem Plus Warszawa, publikuje w "Gościu Niedzielnym", "Przewodniku Katolickim" i "Niedzieli".

Urodził się 1 lutego 1950 roku w Starej Wsi. Święcenia kapłańskie otrzymał 20 maja 1973 roku. Po ukończeniu studiów doktoranckich na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim zaczął pracę w Wydziale Katechetycznym Kurii Metropolitarnej w Krakowie, a od 1981 roku pomagał w duszpasterstwie w skawińskiej parafii pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego. W 1987 roku został wicerektorem krakowskiego seminarium duchownego. Sześć lat wykładał też katechetykę na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. W 1988 roku został mianowany biskupem pomocniczym arcybiskupa metropolity krakowskiego. W 2004 roku objął diecezję koszalińsko-kołobrzeską. Trzy lata później został mianowany metropolitą warszawskim i w Watykanie przyjął paliusz z rąk papieża Benedykta XVI.

Biret kardynalski 60-letni kard. Nycz odebrał z rąk Ojca Świętego Benedykta XVI 20 listopada w bazylice św. Piotra w Rzymie razem z 24 duchownymi. Nominacje kardynalskie papież ogłosił 20 października.

Obecnie członkami Kolegium Kardynalskiego jest dziesięciu Polaków, w tym należący: kard. Franciszek Macharski (od 30 czerwca 1979 r.), kard. Józef Glemp (od 2 lutego 1983 r.), kard. Henryk Gulbinowicz (od 25 maja 1985 r.), kard. Stanisław Nagy (od 21 października 2003 r.) i kard. Stanisław Dziwisz (od 24 marca 2006 r.). Pozostali są członkami Kurii Rzymskiej: kard. Andrzej Maria Deskur (od 25 maja 1985 r.), kard. Zenon Grocholewski(od 21 lutego 2001) i kard. Stanisław Ryłko (24 listopada 2007 r.) oraz Kościołów lokalnych: kard. Kazimierz Świątek na Białorusi (od 26 listopada 1994r.) i kard. Marian Jaworski na Ukrainie (od 21 lutego 2001 r.)

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Warszawa: ingres abp. Kazimierza Nycza
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.