Słowo powinno budować jedność

Słowo powinno budować jedność
Poważne kłamstwa nazywane są mijaniem się z prawdą, wypowiedzi pełne jadu i nienawiści bezsensownie dzielą ludzi i całe społeczeństwa (fot. PAP/Grzegorz Jakubowski)
9 lat temu
PAP / psd

Do odpowiedzialności za słowa wypowiadane w rodzinie, w pracy, podczas spotkań z ludźmi, w mediach, w życiu społecznym i politycznym - wzywa metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz w liście pasterskim na Boże Narodzenie.

W liście zamieszczonym we wtorek na stronach internetowych Archidiecezji Warszawskiej kard. Nycz podkreśla, że jesteśmy świadkami rażącego nadużywania słowa. - Poważne kłamstwa nazywane są mijaniem się z prawdą, wypowiedzi pełne jadu i nienawiści bezsensownie dzielą ludzi i całe społeczeństwa - napisał metropolita warszawski.

W ocenie kardynała Nycza, upowszechnia się brutalne i gorszące słownictwo. - Nadużycia te dotyczą zarówno młodzieży, jak i dorosłych, życia w rodzinie, środowisk społecznych i politycznych, a nawet niektórych wydarzeń kulturalnych i medialnych - napisał kard. Nycz.

Zdaniem kardynała Nycza, tylko posługując się językiem "prawdy i miłości", poprzez "poszanowanie godności i wolności człowieka można budować ludzką wspólnotę, poczynając od rodziny, a na społeczności narodowej i państwowej kończąc". - Warto sobie przypomnieć, że każde słowo powinno zawierać w sobie prawdę, powinno wyrażać miłość i służyć dobru. Powinno budować jedność między ludźmi - napisał metropolita warszawski.

Hierarcha zauważył też, że doświadczenia mijającego roku ujawniły wiele pokładów dobra i ludzkiej solidarności. - Chcemy Bogu podziękować, że nie pozostaliśmy obojętni na los powodzian i ból rodzin ofiar smoleńskiej katastrofy. Dziękujemy też za wielki dzień beatyfikacji męczennika - księdza Jerzego Popiełuszki - napisał kard. Nycz.

Na zakończenie listu metropolita warszawski życzy, by święta Bożego Narodzenia były "czasem radości i pokoju", a życzenia kierowane do bliźnich "zawierały wiele dobrych słów, wyrażających prawdę i budujących jedność".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Słowo powinno budować jedność
Komentarze (5)
A
Anna
22 grudnia 2010, 15:51
jezuici z Deonu gdzie moderacja. nadal sianie nienawiści na biskupów
Józef Więcek
Józef Więcek
22 grudnia 2010, 06:10
Do Anny -  Co Ty tak ciągle tykasz Tych Jezuitów i przypisujesz IM coś czego nie ma. Jaka nienawiść?.... i jeszcze sianie? Palniesz coś na zasadzie wrzucenia granatu do wychodka i ...patrzysz komu się coś przylepi?! Przecież nikt nikogo nie zmusza do przebywania na danym portalu. 
M
marzycielka
21 grudnia 2010, 21:26
Recepta na szczęście i min. na budowanie jedności jest od 2 tysięcy lat ta sama - Dekalog i przede wszystkim 8 przykazanie: "NIE MÓW FAŁSZYWEGO ŚWIADECTWA PRZECIW BLIŹNIEMU SWEMU". Dziękuję księdzu kard. Kazimierzowi Nycz za ten list i życzenia i również życzę wiele radości i pokoju na te święta :)
P
parafianka
21 grudnia 2010, 20:54
jestem z diecezji lomzynskiej biskup Stefanek TW. Staszek powinien wziac sobie do serca slowa ks kard to co robi on w diecezji a jeszcze bardziej w jednej z parafii az glos sie jezy, na ludzi z policje nasyla, cos pozostalo jemu ze wspolpracy. Z prawda sie mija, unika prawdy. Dziekujemy ks kardynale. Biskupie Stefanku zapoznaj sie ze wspanialym listem swojego kolegi. Mysle ze Papiez przyjmie juz w tym roku rezygnacje Tw Staszka
A
Anna
21 grudnia 2010, 19:23
Może jezuici z Deonu wezma sobie do serca słowa kard. Nycza i przestaną siać nienawiśc w komentarzach (i nie tylko). Chyba lepiej było dać oryginalne słowa Kardynała a nie wybrane przez dziennikarzy

Skomentuj artykuł

Słowo powinno budować jedność
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.