Inicjatywa abpa Rysia w Łodzi: kościoły stacyjne na Wielki Post
Wzorem lat ubiegłych w okresie Wielkiego Postu w Łodzi rozpocznie się - już po raz kolejny - pielgrzymowanie do Kościołów Stacyjnych.
Przez 34 dni wierni wraz ze swoimi pasterzami pielgrzymują do świątyń, w których odbywa się Liturgia Stacyjna, na którą składa się: Msza Święta celebrowana pod przewodnictwem biskupa, koronka do Bożego Miłosierdzia oraz podjęcie indywidualnej i dobrowolnej praktyki pokutnej.
Do udziału w tegorocznym pielgrzymowaniu zachęca wszystkich mieszkańców miasta abp Grzegorz Ryś. - Zapraszam najpierw na pierwsze spotkanie stacyjne w środę Popielcową do Kościoła p.w. Matki Boskiej Zwycięskiej, a potem każdego dnia do kolejnego Kościoła Stacyjnego, byśmy razem przeżywali drogę do Wielkanocy - mówi metropolita łódzki.
W swoim zaproszeniu wskazuje, że pielgrzymowanie jest - starą tradycją Kościoła, która sięga pierwszych wieków chrześcijaństwa. Idziemy drogą wypróbowana przez naszą Matkę Kościół - podkreśla. - Namawiam Was na tę Liturgię Stacyjną w każdym z Kościołów, która ma także charakter pokutny. To dobrze jeśli zadajemy sobie pytanie o nasze grzechy, o to, co w naszym życiu wymaga nawrócenia. To jest działanie Ducha Świętego w nas. Bądźmy ludem w drodze, Kościołem pielgrzymującym, nie bez celu, tylko do wielkiej Nocy! - zachęca abp Ryś.
Pomysłodawcą łódzkich stacji wzorowanych na tych rzymskich był ówczesny metropolita łódzki abp Marek Jędraszewski. To on w 2013 roku wyznaczył konkretne świątynie miasta, do których pielgrzymują wierni, modląc się i uzyskując odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.
W czasie liturgii stacyjnej zbierana jest jałmużna wielkopostna, która obok modlitwy i postu, jest sposobem wielkopostnego umartwienia i pokuty. Zebrana kolekta, jest zwyczajem stacyjnym, przekazywana na wsparcie dla najbiedniejszych rodzin danej parafii.
Pomocą w dobrym przeżyciu tegorocznego Pielgrzymowania Stacyjnego może stać się książka pt. "Łódzkie Kościoły Stacyjne", której autorka jest Anna Skopińska, redaktor naczelna Niedzieli Łódzkiej. W publikacji znajdziemy rozdziały dotyczące 34 świątyń miasta Łodzi, oraz informacje o rzymskich kościołach - odpowiednikach tych łódzkich, a także rozważania dotyczące Ewangelii na każdy dzień pielgrzymowania. Książkę można nabyć w Księgarni Archidiecezjalnej w Łodzi.
Skomentuj artykuł