Inicjatywa „Zranieni w Kościele” komentuje wyniki kwerendy dot. wykorzystywania seksualnego przez księży

Inicjatywa „Zranieni w Kościele” komentuje wyniki kwerendy dot. wykorzystywania seksualnego przez księży
(Fot. pl.depositphotos.com)
KAI/dm

- Niezbędne jest ścisłe przestrzeganie obowiązującego prawa przez kościelnych przełożonych. Za konieczne uznajemy również wprowadzenie zmian w prawie i praktyce Kościoła, na przykład ustanawiających obowiązek informowania pokrzywdzonych o przebiegu ich sprawy - mówi Katarzyna Sroczyńska, rzeczniczka Inicjatywy „Zranieni w Kościele”, komentując opublikowane w poniedziałek wyniki kwerendy przekazane przez Biuro Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży.

Wyniki kwerendy przekazane przez Biuro Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży pokazują, że stale zgłaszane są nowe przypadki wykorzystania seksualnego dzieci i młodzieży przez księży.

DEON.PL POLECAWg przedstawionych danych, w analizowanym okresie od lipca 2018 r. do końca 2020 r. instytucje kościelne w Polsce otrzymywały średnio 12 zgłoszeń miesięcznie o wykorzystaniu seksualnym osób małoletnich. Szczególnie dużo pojawiło się ich po premierze filmu Tomasza i Marka Sekielskich „Tylko nie mówi nikomu” w maju 2019 r. - jak można sądzić, dzięki odwadze bohaterów tego filmu na złożenie zawiadomień zdobyły się kolejne osoby, żyjące wcześniej z ciężarem bolesnych wspomnień.

- Tym mocniej chcemy przypomnieć, że potrzebujemy jako społeczeństwo, ze szczególnym uwzględnieniem katolików, w tym księży i biskupów, edukacji dotyczącej tego, jak wygląda doświadczenie osób dotkniętych przemocą seksualną. Jak ich słuchać i jak z nimi rozmawiać, żeby nie pogłębiać ich cierpienia - mówi Katarzyna Sroczyńska.

- Niezbędne jest ścisłe przestrzeganie obowiązującego prawa przez kościelnych przełożonych. Za konieczne uznajemy również wprowadzenie zmian w prawie i praktyce Kościoła, na przykład ustanawiających obowiązek informowania pokrzywdzonych o przebiegu ich sprawy. Obszerniej opisaliśmy te zmiany ponad rok temu. Niestety, niemal wszystkie nasze postulaty nadal są aktualne - dodaje.

Wykorzystanie seksualne dzieci to z pewnością jeden z najpoważniejszych problemów, z jakimi mierzy się Kościół katolicki, ale to nie jedyna forma przemocy, którą zgłaszają osoby korzystające z telefonu wsparcia Inicjatywy „Zranieni w Kościele”. Pomocy szukają także dorosłe osoby doświadczające nadużyć w sferze seksualnej, a także emocjonalnej i ekonomicznej, w tym zakonnice i zakonnicy. Od początku istnienia Inicjatywy współpracujący z nią psychoterapeuci i psychoterapeutki odebrali ponad 340 telefonów podczas 118 dyżurów. Większość osób, które skontaktowały się z Inicjatywą, stanowią kobiety.

Inicjatywa „Zranieni w Kościele” to istniejący od marca 2019 r. telefon zaufania i katolickie środowisko wsparcia dla osób dotkniętych przemocą seksualną w Kościele. Została uruchomiona w marcu 2019 r. przez świeckich katolików z warszawskiego Klubu Inteligencji Katolickiej, Laboratorium „Więzi” i Fundacji Pomocy Psychologicznej Pracownia Dialogu. Tworzą ją świeccy katolicy zatroskani o bliźnich skrzywdzonych przez ludzi Kościoła oraz w poczuciu odpowiedzialności za całą wspólnotę wiary.

Co tydzień, w każdy wtorek od godziny 19 do 22, przy telefonie wsparcia 800 280 900 dyżurują psychoterapeuci, wysłuchując osób skrzywdzonych, dając im pierwsze wsparcie oraz udzielając informacji o możliwości otrzymania pomocy prawnej, psychologicznej czy duchowej, a także kierując je do odpowiednich i zaufanych specjalistów.

Od września 2020 r. Inicjatywa „Zranieni w Kościele” prowadzi również grupę wsparcia dla osób dotkniętych przemocą seksualną w Kościele. Jest ona finansowana z dotacji Fundacji Świętego Józefa, w odróżnieniu od podstawowej działalności Inicjatywy, opłacanej z darowizn.

22 czerwca 2021 r. ruszyła zbiórka funduszy na rzecz Inicjatywy „Zranieni w Kościele” na portalu Patronite.pl.

KAI/dm

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Domenico Agasso

Papież mówi głośno o tym, o czym sami boimy się nawet pomyśleć

Franciszek nie dzieli ludzi na wierzących i niewierzących. Wyciąga rękę do wszystkich i tłumaczy, że pandemia jest sygnałem alarmowym. „Potrzebujemy planu, by znów...

Skomentuj artykuł

Inicjatywa „Zranieni w Kościele” komentuje wyniki kwerendy dot. wykorzystywania seksualnego przez księży
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.