Inowrocław: Abp Polak odwiedził Zakład Karny

Inowrocław: Abp Polak odwiedził Zakład Karny
(fot. Michael Coghlan / flickr.com / CC BY-SA 2.0)
KAI / mh

Abp Wojciech Polak odwiedził 18 grudnia osadzonych w Zakładzie Karnym w Inowrocławiu. Łamiąc się z więźniami opłatkiem przypominał, że Bóg narodził się także dla nich. "Przyszedł jako człowiek byś najpierw nie zwątpił w swoje człowieczeństwo, a potem byś dostrzegł Jego oblicze w drugim człowieku" - mówił Prymas.

Zakład Karny w Inowrocławiu jest jednostką typu półotwartego i otwartego dla skazanych mężczyzn recydywistów penitencjarnych. Obecnie przebywa w nim 340 więźniów. Abp Wojciech Polak odwiedził ich 18 grudnia. Spotkanie zorganizowano w trzech miejscach, w tym na oddziale terapeutycznym dla uzależnionych, gdzie przebywają mężczyźni z całej Polski.

Nawiązując do zbliżających się świąt Bożego Narodzenia abp Wojciech Polak podkreślił, że Bóg przychodzi do każdego człowieka niezależnie od tego, jaka jest jego historia. Przychodzi podobny do człowieka we wszystkim oprócz grzechu, by go z grzechu i zła wyzwalać.

"I wy macie swoje historie i dobrze je znacie. Życzę, by to Boże Narodzenie przypominało wam o waszym człowieczeństwie. Byście pamiętali, że ono nie zaciera się niezależnie od tego, cośmy uczynili, bo jesteśmy obrazem Boga. Ty jesteś obrazem Boga i dla Ciebie Bóg narodził się jako człowiek, byś najpierw nie zwątpił w swoje człowieczeństwo, a potem byś dostrzegł Jego oblicze w drugim człowieku - tym, który jest obok, w wychowawcy, w tym, wobec którego masz moralną winę. Niech Bóg was otwiera na tę prawdę, żebyście byli zdolni z Nim pokochać, może przebaczyć, prosić o przebaczenie i stanąć w prawdzie wobec siebie i drugiego" - mówił Prymas.

Zamienił też z każdym kilka osobistych słów podczas łamania się opłatkiem. Na pamiątkę otrzymał od osadzonych portret św. Jana Pawła II namalowany przez jednego z nich. Na koniec przełamał się opłatkiem z wychowawcami, dyrekcją i wszystkimi pracownikami Zakładu. W spotkaniu uczestniczyli także kapelani w Zakładzie Karnym - były ks. Antoni Balcerzak i obecny ks. Radosław Orchowicz oraz ks. Jacek Dziel z pobliskich Markowic, gdzie w miejscowym sanktuarium osadzeni pracują. Dziękując wszystkim za ich codzienną pracę i służbę abp Wojciech Polak prosił, by zawsze pamiętali, że są w niej "rękami Boga".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Inowrocław: Abp Polak odwiedził Zakład Karny
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.