Irak: 26 tys. chrześcijan wróciło do Karakosz

Irak: 26 tys. chrześcijan wróciło do Karakosz
(fot. shutterstock.com)
KAI / ml

Niemal 26 tys. chrześcijan wróciło do swego miasta Karakosz na Równinie Niniwy w Iraku, z którego zostali cztery lata temu wypędzeni przez tzw. Państwo Islamskie.

Niektóre rodziny były dotychczas wewnętrznymi uchodźcami, a inne przyjechały z Turcji lub Libanu, dokąd uciekły przed islamskimi ekstremistami. Przed wojną w mieście tym żyło 50 tys. wyznawców Chrystusa.

W odbudowie zniszczonych domów w Karakosz pomagają chrześcijańskie organizacje charytatywne na Zachodzie, w tym Pomoc Kościołowi w Potrzebie. - Bylibyśmy zgubieni bez naszych braci chrześcijan na Zachodzie - przyznaje ks. George Jahola z Kościoła syryjskokatolickiego, jeden z koordynatorów programu odbudowy.

Dotychczas naprawiono 2,2 tys. spośród nienadających się do zamieszkania 6,8 tys. domów w tym niegdyś w większości chrześcijańskim mieście. Nadal 4,6 tys. domów nie nadaje się do użytku z powodu zniszczeń dokonanych w czasie, gdy miasto znajdowało się pod kontrolą dżihadystów. W sumie na całej Równinie Niniwy do stanu używalności przywrócono 4,3 domów od czasu, gdy w październiku 2016 r. wypędzono stamtąd oddziały islamistów.

Ks. Jahola podkreśla, że naprawa domów ma kluczowe znaczenie w skłonieniu dawnych mieszkańców Równiny Niniwy do powrotu. Tymczasem rząd Iraku "nie ma na to pieniędzy" i "jego priorytety są inne".

Ze swej strony syryjskoprawosławny arcybiskup Timotheos Moussa Al-Shamani, metropolita Mor Mattai Dayro koło Mosulu, zauważa, że wspólnota międzynarodowa w swej większości nie udzieliła tak potrzebnej chrześcijanom pomocy. - Nie potrzebujemy słów. Nawet nie będę wyliczał, z iloma zachodnimi ambasadorami i politykami rozmawiałem! Chrześcijanie w Iraku potrzebują działania - stwierdził hierarcha.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Irak: 26 tys. chrześcijan wróciło do Karakosz
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.