Irak: muzułmanie odbudowali kościół. Teraz zapraszają chrześcijan

Irak: muzułmanie odbudowali kościół. Teraz zapraszają chrześcijan
(Fot. Mohammed Zakaria via This is Christian Iraq)
Anna Wilczyńska / islamistablog.pl

"Mosul jest wasz tak samo jak nasz" - mówią do swoich chrześcijańskich sąsiadów wolontariusze, którzy odbudowali kościół chaldejski w Mosulu. Chcieli pokazać, że Irak może być miejscem tolerancyjnego współistnienia osób różnych wyznań.

Po częściowym oswobodzeniu Mosulu z rąk tak zwanego Państwa Islamskiego, grupa wolontariuszy złożona z wyznawców różnych religii, głównie jednak muzułmanów, rozpoczęła stopniową odbudowę miasta. Ich pierwszym celem były meczety i kościoły zrujnowane przez terrorystów. Dziś cieszą się z pierwszych małych sukcesów - ukończyli porządkowanie kościoła chaldejskiego i zapraszają chrześcijan do powrotu do miasta.

Opublikowany przez This is Christian Iraq na 27 maja 2017

Podczas dwóch lat całkowitej dominacji Państwa Islamskiego nad tym drugim co do wielkości miastem Iraku, kościoły, a także księgi chrześcijańskie były sukcesywnie niszczone, a sami chrześcijanie - wypędzani ze swoich domów.

DEON.PL POLECA

W podobny sposób cierpieli także muzułmanie, którzy nie zgadzali się na narzucanie im ideologii przemocy. Po wyparciu Państwa Islamskiego z Mosulu przez siły kurdyjskie, wolontariusze zabrali się do porządkowania zniszczonych budynków sakralnych.

Opublikowany przez This is Christian Iraq na 27 maja 2017

Klasztor, którego odbudową zajmowali się przez ostatnie kilka miesięcy to Mar Georges (św. Jerzego) w dzielnicy al-Arabi, budynek kościoła chaldejskiego - irackiej mniejszości chrześcijańskiej, która pozostaje w unii z papieżem w Watykanie. Teraz jego porządkowanie zostało zakończone i kościół znów jest gotowy do użytku. Poprzez swoją pracę wolontariusze chcą przekazać wiadomość dawnym mieszkańcom dzielnicy, w tym także chrześcijanom, którzy zostali zmuszeni do opuszczenia miasta, że Mosul w dalszym ciągu jest ich domem i są tam mile widziani. "Nasze różnice są naszą siłą" - mówią wolontariusze.

Anna Wilczyńska - arabistka, absolwent Wydziału Orientalistyki UJ, twórczyni bloga islamistablog.pl. Zajmuje się zagadnieniami prawa muzułmańskiego i nauczaniem języka arabskiego. Wolontariusz Centrum Pomocy Prawnej im. Haliny Nieć w Krakowie, które oferuje bezpłatną pomoc prawną uchodźcom w Polsce.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Irak: muzułmanie odbudowali kościół. Teraz zapraszają chrześcijan
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.