Irlandia: 80 proc. spadek ofiar na rzecz Kościoła

Irlandia: 80 proc. spadek ofiar na rzecz Kościoła
(fot. deposiphotos.com)
KAI / ml

Pandemia koronawirusa i związana z nią konieczność zamknięcia kościołów spowodowała 80 procentowy spadek ofiar na rzecz Kościoła – donosi dziennik „The Irish Times”.

Jak zaznacza stołeczna archidiecezja dublińska obecnie realizowana jest strategia restrukturyzacyjna mająca na celu zaradzenie tej sytuacji kryzysowej oraz zmniejszenie kosztów działalności Kościoła. Księża zgodzili się na zmniejszenie o 25 procent swoich dochodów osobistych.

Ponadto archidiecezja wdrożyła program redukcji etatów pracowników diecezjalnych, służb pomocowych oraz pracowników duszpasterstwa parafialnego, mając nadzieję, że uda się zmniejszyć liczbę pracowników o jedną trzecią. „Każdemu pracownikowi oferuje się mechanizmy wsparcia i doradztwa, które są w tym okresie opłacane przez diecezję. Proces ten trwa. Pracownicy diecezji korzystają z systemu dopłat do wynagrodzenia tymczasowego". Także w całym kraju obniżono płace świeckich i duchownych, a przewiduje się, że proces ten będzie kontynuowany do roku 2021.

„The Irish Times” zauważa, że dotkliwość skutków obecnego kryzysu dla Kościoła w całej Irlandii zależeć będzie od wielu czynników – na przykład, czy parafie mają rezerwy finansowe, czy będą finansowały prace remontowe, lub spłacały pożyczki. Jednocześnie zmieniono sposób zbierania składki i tradycyjny koszyczek w trakcie Mszy św. został zastąpiony pudełkiem na końcu każdego kościoła. Z powodu spadku ofiar ucierpiały także centralnie finansowane programy kościelne, takie jak edukacja, kursy przedmałżeńskie, społeczne i rodzinne, oraz organizacje charytatywne – donosi „The Irish Times”.

DEON.PL POLECA

st (KAI) / Dublin

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Irlandia: 80 proc. spadek ofiar na rzecz Kościoła
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.