Irlandia: fala samobójstw księży

Irlandia: fala samobójstw księży
(fot. shutterstock.com)
CNA / kw

Według informacji podanych przez Stowarzyszenie Księży Katolickich (ang. Assosiation of Catholic Priests) przynajmniej ośmiu księży popełniło samobójstwo w ciągu ostatniej dekady. Wielu księży alarmuje o opadającym morale i kryzysie zdrowia wśród kapłanów.

Z tego względu klerycy apelują o utworzenie poufnej infolinii dla księży potrzebujących pomocy.

Irlandia, w której kiedyś rozwijał się katolicyzm, obecnie mierzy się z kryzysem powołania. W 2004 roku było tam ponad 3400 księży. Do 2014 liczba ta spadła poniżej 3 tysięcy. Szacuje się natomiast, że obecnie aktywnie działających księży jest jedynie 1900.

Powiesił się kolejny młody ksiądz. Skąd to się bierze? >>

DEON.PL POLECA

Spadek ten staje przyczyną procesu łączenia się kilku parafii w jedną, co powoduje zwiększenie się pracy i obowiązków księży. Natomiast z braku powołań wśród młodych ludzi duszpasterze zmuszeni są pracować jeszcze długo po osiągnięciu wieku emerytalnego.

"Ci ludzie żyli w czasach wielu powołań, a ich kościoły były przepełnione podczas mszy. Teraz mają poczucie utraty szacunku. Kiedyś żyli także z gospodyniami. Teraz większość jest odizolowana i samotna, jak również bardzo nerwowa i wrażliwa" - mówił ojciec Brendan Hoban, jeden z założycieli Stowarzyszenia Księży Katolickich.

Jak podaje Catholic News Agency, w latach dziewięćdziesiątych Kościół katolicki w Irlandii dotknął skandal molestowania seksualnego dzieci przez kapłanów. Skutkowało to spadkiem powołań oraz zaangażowania świeckich.

Ksiądz przyznaje, że miał depresję i korzystał z pomocy psychiatry >>

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Stanisław Biel SJ

Kto z nas przynajmniej raz w życiu nie marzył, aby porzucić codzienne sprawy, nużące obowiązki i wyruszyć w drogę? Tak naprawdę każdy miał takie pragnienia, bo człowiek z natury swojej jest pielgrzymem, co pokazuje nam...

Skomentuj artykuł

Irlandia: fala samobójstw księży
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.