Irlandia: Przetrwać kryzys dzięki solidarności

Radio Watykańskie / slo

Kryzys finansowy przeżywany przez Irlandię wymaga nadzwyczajnej solidarności międzyludzkiej. Z takim apelem zwrócił się do katolików Zielonej Wyspy metropolita Dublina.

Abp Diarmuid Martin zauważył, że kraj przeżywa bezprecedensową katastrofę finansów publicznych, która wywołała falę niezadowolenia społecznego. Cięcia budżetowe dotkną wszystkich mieszkańców i w ciągu czterech lat oszczędności budżetowe muszą przynieść 15 mld euro. Kraje europejskie co prawda pożyczyły Irlandczykom środki z funduszu stabilizacyjnego w wysokości 85 mld euro, ale są one wysoko oprocentowane i trzeba je będzie zwrócić.

Zdaniem abp. Martina mieszkańcy na ogół pozytywnie podchodzą do wyzwań czekających ich w czasie lat kryzysu. W polityce lokalnej wyczuwa się jednak gniew związany z przeszłością i lęk o przyszłość, co powoduje, że przybiera ona gorzkie i destrukcyjne oblicze. Tym bardziej zatem konieczna jest solidarność Irlandczyków, najbardziej z potrzebującymi – powiedział irlandzki hierarcha. Przyznał też, że o wiele ważniejsza jest teraz solidarność ludzka, a nie tylko pomoc finansowa.

DEON.PL POLECA
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Irlandia: Przetrwać kryzys dzięki solidarności
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.