"IV Przykazanie. Szacunek - czy zawsze?" Abp Jędraszewski odpowiadał na pytania

"IV Przykazanie. Szacunek - czy zawsze?" Abp Jędraszewski odpowiadał na pytania
(fot. Joanna Adamik | Archidiecezja Krakowska)
KAI / pch

W krakowskiej kolegiacie św. Anny odbyła się kolejna odsłona Dialogów z arcybiskupem Markiem Jędraszewskim. Spotkaniu przewodził temat "IV Przykazanie. Szacunek - czy zawsze?".

Na początku wydarzenia metropolita krakowski zwrócił uwagę, że IV przykazanie mówi nie tylko o szacunku, ale o oddawaniu czci. Tłumacząc tę różnicę, odniósł się do konferencji bpa Jana Pietraszko z 1956 roku, który uwrażliwiał wtedy, że rodzice muszą sobie uświadomić, że dając życie dziecku, uczestniczą w Boskim dziele stworzenia.

- Mamy czcić ojca i matkę, choć wiemy, że słowo "cześć" należy się przede wszystkim Bogu. Jednak rodzice są tak blisko Niego w tym akcie powołania do życia nowego człowieka, że im także należy się cześć. Takie podejście powinno też wzbudzać w rodzicach szacunek do każdego nowego życia i odpowiedzialność za jego wychowanie. Tak, aby przekazać dziecku to, co szlachetne i piękne, mimo własnych słabości - wyjaśnił.

Następnie abp Jędraszewski odpowiadał na pytanie nadesłane przez wiernych, między innymi o to, czy dziecko chcące być dobrym chrześcijaninem ma obowiązek naprawy trudnych relacji między rodzicami. - Trudno obarczać taką odpowiedzialnością małoletnie dziecko, choć na pewno sama jego obecność sprawia, że wpływa ono na relacje między rodzicami. Patrząc na ten problem w kategoriach wiary trzeba pamiętać o modlitwie. Pan Bóg jest wrażliwy na głos dzieci i takie działanie to ciągłe pukanie do Niego, aby okazał swoją łaskę i odbudował relacje w rodzinie - powiedział.

Z kolei mówiąc o tym, czy słuchać rodziców w przypadku wyboru życiowego partnera, hierarcha zwrócił uwagę, że rodzice mają prawo i obowiązek doradzić. - Trzeba jednak pamiętać, że to tylko i aż rada. Mądrość i dojrzałość dzieci polega na tym, że zechcą wysłuchać tej rady, ale i tak ostateczna decyzja należy przecież do tych, którzy chcą przeżyć w związku małżeńskim całe życie. I warto, aby w tych sprawach oddawać się prowadzeniu przez Ducha Świętego - zaznaczył.

DEON.PL POLECA

Zgromadzeni pytali też o to, czy chęć usamodzielnienia się i wyprowadzenia od rodziców to oznaka braku szacunku wobec nich, jeśli używają oni argumentu o tym, że nie będzie się kto nimi miał zajmować. - Trzeba pamiętać, że często takie pomieszkiwanie u rodziców jest deprawujące, bo dorosłe dzieci nie muszą się troszczyć o nic. Więc usamodzielnienie jest potrzebne, ale musi być przeprowadzone zgodnie ze swoim stanem i rozeznaniem czego oczekuje Bóg, a nie być tylko wyzwoleniem się od kontroli rodziców - stwierdził arcybiskup.

Poza powyższymi wierni pytali także o to, czemu dalszy człon IV przykazania, brzmiący "abyś długo żył i dobrze ci się powodziło na ziemi" został zapomniany, jak się modlić, jeśli jedna z osób w rodzinie wpływa destrukcyjnie na pozostałe czy jak sobie radzić z szantażami emocjonalnymi.

Czerwcowe spotkanie było ostatnim przed przerwą wakacyjną. Kolejne "Dialogi z arcybiskupem Markiem Jędraszewskim" odbędą się 18 października w kościele MB Różańcowej w Krakowie i będą zatytułowane "Stulecie niepodległości. Kościół a państwo. Relacje."

"Dialogi z arcybiskupem Markiem Jędraszewskim" to nowa nazwa "Dialogów u św. Anny", które odbywały się w ubiegłym roku i nawiązywały do "Dialogów w Katedrze", zainicjowanych przez abpa Jędraszewskiego w Łodzi w związku z Rokiem Wiary.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"IV Przykazanie. Szacunek - czy zawsze?" Abp Jędraszewski odpowiadał na pytania
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.