IV Światowy Dzień Ubogich - modlitwy, posiłki, internetowe zbiórki

IV Światowy Dzień Ubogich - modlitwy, posiłki, internetowe zbiórki
(fot. Dimi Katsavaris / Unsplash)
KAI / kk

Z powodu trwającej pandemii koronawirusa wiele inicjatyw na rzecz potrzebujących organizowanych jest głównie w sieci. W ramach przypadającego dziś Światowego Dnia Ubogich wolontariusze katolickich organizacji zapraszają do wspierania internetowych zbiórek pieniężnych.

W wielu miastach nie zabraknie jednak tradycyjnie rozdawanych ciepłych posiłków, przekazywania paczek żywnościowych i odzieżowych oraz wspólnej modlitwy.

Światowy Dzień Ubogich został ustanowiony przez papieża Franciszka w 2017 r. i od tego czasu jest obchodzony co roku w niedzielę poprzedzającą uroczystość Chrystusa Króla. W tym roku przypada 15 listopada i przebiegnie pod hasłem „Wyciągnij rękę do ubogiego” (Syr 7, 32).

"Wyciągnięcie ręki to znak, który natychmiast przywołuje do bliskości, solidarności i miłości" - napisał papież Franciszek.

DEON.PL POLECA

Zdaniem Ojca Świętego, "krzyk milczenia wielu ubogich musi docierać do Ludu Bożego będącego zawsze i wszędzie w gotowości, by dać im głos, aby solidaryzować się z nimi i bronić ich przed hipokryzją oraz wieloma obietnicami bez pokrycia, a także by zaprosić ich do udziału w życiu wspólnoty".

Kraków

W niedzielę 15 listopada abp Marek Jędraszewski odprawi w bazylice Mariackiej Mszę św. Po Eucharystii zostaną ogłoszone wyniki pierwszej edycji konkursu "Błogosławieni Miłosierni 2020", którego celem jest nagrodzenie zaangażowania oraz ciężkiej pracy organizacji charytatywnych, niosących pomoc osobom najbardziej potrzebującym na terenie archidiecezji krakowskiej.

Po Mszy św. potrzebujący otrzymają żywność w formie tzw. Paczek w Starym Mieście, które na ul. Szpitalnej rozdawać będą siostry duchaczki. Dodatkowo Dzieło Pomocy św. Ojca Pio, przy wsparciu Arcybractwa Miłosierdzia, wyda ponad 200 ciepłych posiłków i rozdawać będzie ubogim herbatę. Także siostry albertynki będą wspierać potrzebujących, rozdając ciepłe buty na zimę oraz posiłki.

Ponadto w punktach pomocy wspierających ludzi dotkniętych biedą oraz kryzysem bezdomności rozdawane będą kubki termiczne oraz maseczki. - Kubki termiczne, utrzymujące ciepło napoju, pomogą potrzebującym przetrwać nadchodzące mrozy, a maseczki to wsparcie w walce z trwającą pandemią koronawirusa - tłumaczy ks. Łukasz Michalczewski, dyrektor Biura Prasowego Archidiecezji Krakowskiej.

Katowice

W Katowicach inicjatywy na Światowy Dzień Ubogich rozpoczęły się już 6 listopada czuwaniem modlitewnym „Solidarni z Ubogimi” w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa. W sobotę 14 listopada w Punkcie Misyjnym na ul. Opolskiej 9 zaplanowano „uBoga Moda”, podczas którego każdy mógł kupić dla siebie ubranie, wspomagając działalność Punktu oraz Zupy w Kato.

Wolontariusze tej ostatniej akcji postanowili zorganizować internetową zbiórkę pieniędzy, aby wesprzeć osoby ubogie i bezdomne. W czasie pandemii znalazły się one w szczególnie trudnej sytuacji. Szczegóły zbiórki na stronie www.zrzutka.pl/zupawkato

Pieniądze ze zbiórki mają także zasilić działalność Punktu Misyjnego Wspólnoty Dobrego Pasterza na ul. Opolskiej 9 w Katowicach oraz działalność Sióstr Misjonarek Miłości. Plan minimum to zebranie 30 tys. zł.

Zupa w Kato to inicjatywa, dzięki której od trzech lat osoby w potrzebie mogą co tydzień w Katowicach liczyć na wsparcie wykraczające poza ciepły posiłek. Jego podstawą jest zawsze pyszna zupa gotowana przez wolontariuszy w Klubie Wysoki Zamek.

Z kolei w niedzielę 15 listopada o 11.00 na Placu Przyjaciół z Miszkolca na uczestników świętowania czekać będzie pyszny obiad. Oprawę muzyczną posiłku zapewni duet GGDuo tworzony przez wokalistkę Gabrielę Gąsior i jej męża Wojciecha Gąsiora. Po obiedzie, o 14.30 w Kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny odbędzie się msza święta w intencji ubogich, a po niej wręczenie upominków i produktów, które mają pomóc uczestnikom spotkania przetrwać zimę.

Poznań

Caritas Archidiecezji Poznańskiej chce zebrać na tegoroczne wsparcie dla osób potrzebujących w ramach Światowego Dnia Ubogich kwotę 20 tys. zł. Środki przeznaczone zostaną na zakup żywności oraz asortymentu, tj. koców, termosów, pojemników na zupę oraz skarpetek. Wszystkim tym obdarowane zostaną osoby ubogie z regionu. Szczegóły akcji: https://caritaspoznan.pl/akcje/tydzien-ubogich

Dla ubogich organizowane są tego dnia ponadto: możliwość spowiedzi, udział w Mszy św. oraz uroczysty obiad w formie dania na wynos. Każdy, kto będzie chciał, otrzyma także wsparcie medyczne. Wszystkie te inicjatywy odbędą się w każdej z czterech jadłodajni dla potrzebujących.

W niedzielę 15 listopada dla sióstr zakonnych posługujących w jadłodajniach Caritas oraz wolontariuszy i wszystkich chętnych zostanie odprawiona Msza Św. w intencji ludzi ubogich o godz. 12:00 w parafii Bożego Ciała w Poznaniu.

Gdańsk

"Skarpet para – dobro wyzwala" – to hasło tegorocznej akcji Caritas Archidiecezji Gdańskiej z okazji Światowego Dnia Ubogich. Inicjatywa polega na zachęcaniu darczyńców, aby kupując skarpetki w internecie podawali adres centrum wolontariatu gdańskiej organizacji jako adres docelowy przesyłki. Skarpetki można także przynieść osobiście do siedziby Centrum Wolontariatu Caritas przy ul. Jesionowej 6A.

Akcja nabiera tempa. Skarpety przynoszą opiekunowie Szkolnych Kół Caritas, członkowie Parafialnych Zespołów Caritas, indywidualni wolontariusze, ale też niezależne osoby, które dowiedziały się o akcji z mediów. Zebrano już ponad 4,5 tys. par. Kontakt: tel. (58) 345 47 11, cwgdansk@caritas.gda.pl

Szczecin

"Szczeciński Tydzień Ubogich - Spotkania przy zupie" - to inicjatywa istniejąca od początku Światowego Dnia Ubogich. Również i w tym mieście z powodu pandemii obchody będą skromniejsze, ale i tak się odbędą, w dniach 15-22 listopada.

Tak jak w ubiegłym roku, wsparciem zostanie objęte Stowarzyszenie Feniks prowadzące schronisko dla osób bezdomnych przy ul. Zamkniętej 5 oraz ogrzewalnia przy Szczecińskim Centrum Profilaktyki Uzależnień (ul. Dąbrowskiego). Dodatkowo w tym roku szczecińscy wolontariusze proszę o pomoc dla sióstr kalkutanek, które od wielu lat pracują z osobami bezdomnymi, prowadząc stołówkę, noclegownię i łaźnię. Istnieje tam też punkt medyczny, w którym dwa razy w tygodniu świadczona jest pomoc medyczna osobom bezdomnym.

Potrzeby - alarmują organizatorzy Szczecińskiego Tygodnia Ubogich - są jak przed każdą zimą podobne:

1. Schronisko dla osób bezdomnych Feniks ul. Zamknięta 5:

- nowa bielizna męska: pakiety majtek, skarpetek, podkoszulki,

- buty zimowe męskie w rozmiarach 39-44, czyste i nadające się do użytkowania

- szaliki, czapki, rękawiczki,

- kosmetyki ( żel pod prysznic, szampon do włosów, pasta do zębów, szczoteczka

- maszynki do golenia, pianka do golenia),

- produkty żywnościowe: konserwy mięsne, ser żółty, serek topiony, cukier, kawa, herbata,

Nie będą przydatne: mąka, makarony i inne produkty "sypkie", które trzeba dodatkowo przetwarzać. Pomoc należy kierować bezpośrednio do siedziby Stowarzyszenia Feniks przy ul. Zamkniętej 5 na szczecińskim Stołczynie, tel. (91) 421-61-22.

2. Ogrzewalnia przy Szczecińskim Centrum Profilaktyki Uzależnień, ul. Dąbrowskiego:

- środki higieniczne: mydło w płynie, żele do kąpieli, pasty do zębów i szczoteczki, żele do golenia i maszynki do golenia,

- buty męskie zimowe w rozmiarach 40-44, dobre i czyste,

- spodnie męskie dresowe i dżinsy w rozmiarach 164 cm-186 cm

- skarpety, majtki, kalesony (nowe)

- kawa inka, herbata, cukier, słodycze

Pomoc należy kierować bezpośrednio do siedziby Szczecińskiego Centrum profilaktyki Uzależnień przy ul. Dąbrowskiego 22-23 w Szczecinie tel. 501 029 300.

3. Siostry Misjonarki Miłości (Siostry Kalkutanki), ul. Bulwar Gdański 31:

- trwałe produkty żywnościowe o długim okresie przechowania: konserwy, cukier, herbata, kawa,

- bielizna męska nowa (slipy, skarpety, kalesony),

- środki higieniczne i kosmetyki: pasty i szczoteczki do zębów, mydło w płynie, szampony i żele pod prysznic, maszynki do golenia i pianki do golenia,

- proszki i płyny do prania.

Pomoc należy kierować bezpośrednio do siedziby sióstr, najlepiej w dniu działania punktu medycznego we wtorek lub piątek w godz. 16.00-18.00.

Można też wesprzeć finansowo "Spotkania przy zupie". Pomoc na dofinansowanie zupy oraz zakup produktów żywnościowych do paczek, które co sobotę rozwożone są do miejsc niemieszkalnych. Link do zrzutki: https://zrzutka.pl/w37fjv

W przeddzień Dnia Ubogich, w sobotę 14 listopada metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga odprawił o godz. 12.00 w szczecińskiej katedrze Mszę św. w intencji ubogich, ale też z okazji 30-lecia powstania Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej.

Koszalin

W Koszalinie z okazji IV Światowego Dnia Ubogich rozpoczyna się doroczna akcja Caritas pod nazwą „Torba charytatywna”. Akcja polega na pobraniu torby zakupowej ze swojej parafii i wypełnieniu jej żywnością o przedłużonym terminie ważności oraz środkami czystości. Produkty z toreb charytatywnych dostarczonych z powrotem do parafii, trafią do najuboższych.

Jak informuje Krystian Linnik z Centrum Wolontariatu Caritas, koszalińska Caritas przygotowała w tym roku ponad 4 tys. toreb, które znajdą się w kilkudziesięciu parafiach w diecezji. Można je również zamawiać w sekretariacie siedziby diecezjalnej organizacji.

Caritas zachęca do włączenia się w akcję także poprzez dystrybucję toreb w swoim środowisku. – Proponujemy, żeby zapytać właścicieli sklepów w swojej okolicy, czy nie zgodziliby się wystawić w widocznym miejscu w swoim sklepie toreb charytatywnych wraz z plakatami informacyjnymi, co należy z nimi zrobić – wyjaśnia ks. Tomasz Roda, dyrektor koszalińskiej Caritas.

Warszawa

Z powodu trwającej pandemii nie będzie jak co roku wspólnych obchodów Dnia Ubogich w klasztorze warszawskich ojców kapucynów przy ul. Kapucyńskiej 4 (wejście od ul. Miodowej). Zakonnicy bardzo jednak proszą o wspieranie jadłodajni Domu błogosławionego Aniceta. "Za każdy dar składany do skarbony dla ubogich, zostawiony w zakrystii czy na furcie lub wpłacony na konto bankowe klasztoru lub Fundacji Kapucyńskiej, z serca Wam dziękujemy" - piszą kapucyni.

Założona przez kapucynów wspólnie ze znanymi artystami Fundacja Kapucyńska im. bł. Aniceta Koplińskiego działa przez cały rok. Dzięki darczyńcom przygotowuje co roku 150 paczek, w których znajdują się: bielizna, skarpety, kalesony, rękawice, czapka, szalik, krem, słodycze, kawa, konserwy. Kilka dni przed świętami odbywa się uroczysta kolacja wigilijna, podczas której każdemu przybyłemu wręczana jest paczka z najbardziej potrzebnymi rzeczami.

Ważnym punktem pomocy osobom bezdomnych w procesie ich powrotu do społeczeństwa jest wsparcie duchowe. W jadłodajni braci kapucynów prowadzone są spotkania wspólnoty duszpasterskiej dla osób ubogich i bezdomnych.

Wspólnota spotyka się raz w tygodniu. Spotkania opierają się na Liturgii Słowa Bożego, ich częścią jest również drobny poczęstunek, przygotowany przez wolontariuszy. W spotkaniach uczestniczy około 90 osób. Dla podopiecznych to ważne trzy godziny, jak to określają „bycia w niebie”. To tutaj doświadczają Boga w słowie i drugim człowieku.

Kapucyni zachęcają też do bycia Patronem Ubogich. Jest to pomoc indywidualna, skierowana do konkretnej osoby. Za pośrednictwem portalu Patronite prowadzona jest w tym celu zbiórka pieniężna. Potrzeba każdej osoby jest opisana w osobnym “celu”, który określa kwotę danej potrzeby.

Ta akcja organizowana jest także w odniesieniu do trwającej pandemii, gdy zgromadzenie się na wspólnym spotkaniu nie będzie możliwe z powodów obostrzeń sanitarnych.

"W tym roku nie możemy obchodzić tego dnia razem z ubogimi, nie możemy być wszyscy na wspólnej mszy, nie możemy wspólnie jeść, pić, słuchać występów artystów, cieszyć się swoją obecnością. 15 listopada, pomimo, że nie możemy wspólnie celebrować tego dnia z naszymi podopiecznymi, chcemy im okazać troskę o nich. Chcemy kupić naszym podopiecznym czapki, rękawiczki i podarować tego dnia, do tego poczęstować ciastem, może gorącym piciem" - informują warszawscy kapucyni.

Inicjatywę na stronie https://patronite.pl/fundacjakapucynska wsparło na razie 173 patronów. Z potrzebnej miesięcznie kwoty 10 tys. zł zebrano nieco ponad połowę. Zebrane środki zostaną przeznaczone m.in. na leki dla pani Alinki, jedzenie dla Ryszarda czy leki, bilet miejski i odzież dla Mirosława, a także na posiłki dla ubogich seniorów.

Koronawirus a ubóstwo

Według przedstawionego w maju br. przez ONZ raportu na temat sytuacji i perspektyw światowej gospodarki („World Economic Situation and Prospects”), pandemia zaostrzyła ubóstwo i nierówności. W jej wyniku przewiduje się, że 34,3 mln ludzi będzie żyło w 2020 r. poniżej progu ubóstwa, przy jego wzroście o 56 proc. w państwach afrykańskich. Kolejne 130 mln może znaleźć się w tym stanie do 2030 r.

Z kolei według raportu "Poverty Watch 2020" organizacji EAPN Polska (Europejska Sieć Przeciwdziałania Ubóstwu), liczba Polaków żyjących w skrajnym ubóstwie zmniejszyła się w 2019 r. o ok. 461 tys. - z 2,1 mln do 1,6 mln.

Wskaźniki obu rodzajów ubóstwa spadły – ubóstwo skrajne z 5,4 proc. do 4,2 proc., a ubóstwo relatywne z 10,9 proc. do 9 proc. W 2019 r. po raz pierwszy liczba dzieci doświadczających ubóstwa spadła poniżej miliona – w skrajnym ubóstwie żyje obecnie 313 tys. dzieci (spadek o 105 tys.).

Zdaniem badaczy, wpłynęły na to cztery czynniki: wzrost realnego przeciętnego wynagrodzenia (o 4,8 proc.), realnej płacy minimalnej (o 5 proc.), mniejsze niż w 2018 r. bezrobocie oraz rozszerzenie świadczenia wychowawczego na wszystkie dzieci.

Spadek ubóstwa zanotowano także w przypadku osób najstarszych. Liczba skrajnie ubogich seniorów spadła o 12 tys. (do 264 tys.), ale o 46 tys. (do 820 tys.) wzrosła w przypadku ubóstwa relatywnego.

Badacze obawiają się jednak, że w przyszłym roku sytuacja może być inna ze względu na pandemię koronawirusa. Dane CBOS pokazują, że w miesiącach maj-lipiec br. widać było pogorszenie samooceny warunków materialnych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
red. kard. Walter Kasper, George Augustin

Doświadczenie, które nas połączyło

Jak niegdyś z uczniami na drodze do Emaus, tak i w przyszłości Pan będzie z nami w drodze, obecny w swoim słowie i w łamaniu eucharystycznego chleba. Powie nam: „Nie bójcie...

Skomentuj artykuł

IV Światowy Dzień Ubogich - modlitwy, posiłki, internetowe zbiórki
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.