Jak papież będzie ubierał się po abdykacji?

Jak papież będzie ubierał się po abdykacji?
(fot Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
7 lat temu
PAP / mh

Wśród wielu niewiadomych i niejasności, jakie pojawiają się w związku z zapowiedzią ustąpienia Benedykta XVI, jest także i ta, jak będzie ubierał się po abdykacji: czy wciąż w papieską sutannę czy tak, jak kardynał. Zastanawiają się nad tym media we Włoszech.

Włoska historyk sztuki Marzia Cataldi Gallo, autorka książki o szatach papieży, powiedziała portalowi Vatican Insider, że nie ma żadnego precedensu, który mógłby być wskazówką, jak po ustąpieniu powinien ubierać się biskup Rzymu. 
Przypomniała, że dokument z końca XIII wieku "Rationale divinorum officiorum" stanowi jedynie, że papież musi mieć białą sutannę i czerwone buty. O przypadku abdykacji w ogóle natomiast w tym tekście się nie wspomina.
Żadnej podpowiedzi nie można znaleźć w często przywoływanej obecnie historii Celestyna V, który zrezygnował w 1296 roku z urzędu papieża. Wiadomo jedynie, że został zamknięty w klasztorze. 
"Bardzo możliwe jest to, że Benedykt XVI powróci do szat kardynalskich, ponieważ de facto powróci do godności kardynała" - uważa Marzia Cataldi Gallo.
Przy okazji zwraca się uwagę na to, że obecny papież z ogromną troską wybierał swą garderobę, wracając niekiedy do tradycyjnych elementów nieznanych od lat. Najlepszym tego przykładem jest camauro, czerwony aksamitny beret z futrem z gronostajów, noszony przez papieży do XVIII wieku i przywrócony potem przez Jana XXIII. Z drugiej strony jednak należy pamiętać o ogromnej skromności Benedykta XVI, która być może również wyrażać się będzie w jego wyglądzie.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Jak papież będzie ubierał się po abdykacji?
Komentarze (16)
P
pytajnik
13 lutego 2013, 18:36
a niech się ubiera jak chce po co o tym pisać? jak się będzie ubierał, co będzie jadł, ile będzie spał, czy będzie oglądał tv ... itp. itd. Czy w KK nie ma większych problemów?
J
janusz
13 lutego 2013, 16:08
Kuria Watykańska podała, że nie może być dwóch papieży w Watykanie. Nie mogą mieszkać razem w Watykanie. 
W
w.
13 lutego 2013, 16:02
Deonie.. Jakie to ma znaczenie jak będzie sie ubierał skoro będzie w zamkniętym klasztorze...
O
olek
13 lutego 2013, 13:03
Uważam, ż w oczach Boga i Kościoła nadal pozostanie Ojcem Święty. Więc normalnie powinen nosić białą sutannę. Bez pasa i pelerynki i oczywiście bez pierścienia rybaka
E
Efendi
13 lutego 2013, 13:03
No raczej nie będzie się ubierał u Prady... wiadomo czemu :) ;) :P
13 lutego 2013, 12:09
rzeczywiście to sprawa życia i śmierci....szkoda czasu na zajmowanie się takimi głupotami ... To po co tu piszesz? Tyle cennych sekund na czytanie tekstu i klepanie w klawiaturę.
S
Sic.
13 lutego 2013, 11:20
Zastanówmy się jeszcze, co będzie jadł...
M
md
13 lutego 2013, 11:05
rzeczywiście to sprawa życia i śmierci....szkoda czasu na zajmowanie się takimi głupotami
P
piotr
13 lutego 2013, 10:12
A widzicie panie Kukuryku i inni jak piękny jest kościół w swojej tajemniczości. A wy wychowani na tabloidach domagacie się nagości wszystkiego co tylko możliwe. i to nieustanne ble, ble, ble...
BX
Benedykt XVII
13 lutego 2013, 09:49
a jakby miał mniej niż 80 lat, to co brał by udział w konklawe, co za brednie, nie jest żadnym kardynałem tylko biskupem.purpura.
A
albion
13 lutego 2013, 09:42
Nie powraca do żadnej godności kardynalskiej. co za głupoty
M
M
13 lutego 2013, 09:24
@Karol Papież jest monarchą absolutnym Państwa Watykańskiego jako jego suwerenny władca, więc analogie królewskie są jak najbardziej uzasadnione.
M
M.
13 lutego 2013, 08:40
Papież to nie tytuł, czy godność, ale urząd - urząd Biskupa Rzymu. Józef Ratzinger i jego poprzednicy byli papieżami dlatego, że pełnili urząd Biskupa Rzymu, a nie odwrotnie. Natomiast kardynalat jest godnością. W prawie nie ma jednak regulacji, z której wynikałoby, iż traci się ją z chwilą wyboru na Biskupa Rzymu. Na pewno może być tak, iż zostanie się Biskupem Rzymu nie będąc kardynałem i w ten sposób tej godności się nie uzyska. Czyli Biskupem Rzymu będzie biskup, ale nie kardynał. Jeżeli natomiast Biskupem Rzymu zostaje kardynał, to godność tę cały czas posiada, również w przypadku zrzeczenia się urzędu.
K
Karol
13 lutego 2013, 08:39
Abdykować to może król ! Papież rezygnuje , nie abdykuje  ! Boże jak mnie to wkurza ! 
EO
extra omnes
13 lutego 2013, 08:30
@kukuryku, tytuł papieża nie jest dożywotni, co pokazuje właśnie fakt abdykacji. Joseph Ratzinger nie będzie już papieżem. Ale nie będzie także kardynałem bo tę godnosć utracił z chwilą wyboru na papieża. Chyba że nowy papież zechce mu nadać kapelusz kardynalski z powrotem. Benedykt XVI będzie po abdykacji co najwyżej emerytowanym arcybiskupem.  Bardzo dobry tekst na ten temat tutaj: http://misiekurialne.blogspot.com/2013/02/kim-jest-papiez-czyli-kim-bedzie-jozef.html
K
kukuryku
13 lutego 2013, 08:23
"Bardzo możliwe jest to, że Benedykt XVI powróci do szat kardynalskich, ponieważ de facto powróci do godności kardynała" Właśnie że nie powróci bo tytuł Papieża jest dożywotni...

Skomentuj artykuł

Jak papież będzie ubierał się po abdykacji?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.