Jak przeżywać sprawy wykorzystania w Kościele, by przynosiły dobro?

Jak przeżywać sprawy wykorzystania w Kościele, by przynosiły dobro?
O. Paweł Kosiński SJ. Fot. Archiwum prywatne / Ewa Skrabacz
Radio Doxa / mł

Jak przeżywać sprawy wykorzystania seksualnego w Kościele, żeby przyniosły korzyść, by wynikło z nich coś dobrego? Jaka jest rola mediów w takich sprawach, jak o nich mówić i pisać? Mówił o tym naczelny Deonu, o. Paweł Kosiński SJ, w Radio Doxa. 

O. Paweł Kosiński SJ, redaktor naczelny Deonu, był gościem Ewy Skrabacz na antenie Radia Doxa w audycji "Ważne i najważniejsze". Rozmowa toczyła się wokół tematu Macieja Sz. - jezuity, który jako duszpasterz był sprawcą wykorzystania seksualnego.

Jak wyprowadzić dobro z bardzo trudnych sytuacji?

- Jak przeżywać takie sytuacje, by prowadziły ku życiu? Święty Ignacy zaleca, by szukać i znajdować Boga we wszystkim. Czy w takiej sytuacji, jak sprawa Macieja Sz., można znaleźć Pana Boga? - pytała prowadząca audycję. 

- Ne tyle można, ale trzeba, bo zawsze, gdy mówimy o człowieku, jest głębsze tło. Jest też to, co wiemy jako chrześcijanie: nikt z nas nie jest sprawiedliwy sam z siebie, wszyscy jesteśmy grzesznikami. Niezależnie od tego, czy koncentrujemy się na sytuacji ofiar, czy na sprawcach, bo jedni i drudzy są przedmiotem zainteresowania Kościoła, pozostaje jest konieczność myślenia o tym, że nikt z nas nie jest sprawiedliwy i wszyscy potrzebują Pana Boga. Ta sprawa rzuca cień na wszystkich jezuitów, ale musimy sobie ciągle przypominać, że nikt z nas nie jest upoważniony do tego, by palcem wskazywać winnego, a samego siebie uważać za człowieka bez winy - mówił o. Kosiński.

DEON.PL POLECA

Zakony i diecezje nie są korporacjami

Jak wyjaśniał, problemem jest także pewien slogan, ukuty przez media i chętnie używany w opisywaniu spraw wykorzystania w Kościele - obraz korporacyjnej solidarności, który ma wyjaśniać krycie winnych. 

- To nie jest to, co funkcjonuje w strukturach ani zakonnych, ani diecezjalnych. Schemat korporacji nie jest prawdziwy, bo my nie jesteśmy zatrudnieni, nie jesteśmy pracownikami - jesteśmy częścią pewnej wspólnoty, życia, duchowej, wspólnoty wartości. To nie jest kwestia tego, że mamy prawnie i intelektualnie opisaną strukturę, bo mamy także ludzkie relacje, jak w rodzinie. Nie można o tym zapominać - mówił o. Kosiński SJ.

Całej rozmowy można posłuchać na stronie internetowej Radia Doxa.

Źródło: Radio Doxa / mł

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Justyna Kaczmarczyk

Zranieni w Kościele – wysłuchać, zrozumieć, pomóc

Lata traumy, emocjonalne zamknięcie, depresja – to tylko niektóre skutki, z którymi muszą mierzyć się osoby wykorzystane seksualnie. Co czuje osoba skrzywdzona przez księdza? Na jaką pomoc może...

Skomentuj artykuł

Jak przeżywać sprawy wykorzystania w Kościele, by przynosiły dobro?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.