Jak spowiadać zranionych? Ten mały poradnik powinien mieć każdy ksiądz

Jak spowiadać zranionych? Ten mały poradnik powinien mieć każdy ksiądz
"Spowiednik wobec dramatu wykorzystania seksualnego. Poradnik" jest pomocą dla księży. Fot. Depositphotos.com / Wydawnictwo WAM
KAI / mł

Napisali go dwaj duszpasterze osób pokrzywdzonych. Poradnik nie jest długi, jest za to bardzo konkretny. I może pomóc zarówno kapłanom, którzy w konfesjonale zetkną się z osobami wykorzystanymi seksualnie albo będącymi świadkami wykorzystania, jak i osobom, które mierzą się w tym problemem w kontekście swojej spowiedzi. 

Publikacja została przygotowana przez Fundację Świętego Józefa i nosi tytuł „Spowiednik wobec dramatu wykorzystania seksualnego. Poradnik”. Autorami są ks. Tomasz Liszewski i ks. Krzysztof Matuszewski, księża archidiecezji katowickiej, duszpasterze osób pokrzywdzonych i koordynatorzy diecezjalni z ramienia Fundacji Świętego Józefa. Nieduży poradnik ukazuje duchowe aspekty traumy oraz oczekiwania, z jakimi do spowiedzi przystępuje osoba zraniona wykorzystaniem seksualnym. Analizuje także sytuację, gdy do konfesjonału przychodzą sprawcy wykorzystania seksualnego, jak również osoby, które wiedzą o wykorzystaniu seksualnym innych lub je podejrzewają.

DEON.PL POLECA
Spowiedź osób wykorzystanych seksualnie i sprawców

Poradnik krok po kroku pomaga przejść przez jeden z tematów najtrudniejszych zarówno dla wiernych, jak i dla duchownych. Pokazuje cały proces, który się wtedy dokonuje, i jego konieczne warunki, od zachowania dyskrecji, przez wykazanie się umiejętnością słuchania i zrozumienia bólu, po zdjęcie poczucia winy, nazwanie krzywdy krzywdą i zaproszenie do uzdrowienia.

– Adwent to szczególny czas, w którym chcemy wyjść naprzeciw także tematom trudnym, wymagającym szczególnej empatii zarówno od świeckich, jak i od duchownych. Wierzymy, że nasz poradnik to realna pomoc dla spowiedników i odpowiedź na najważniejsze pytania, które mogą pojawić się w trakcie sakramentu – podkreśla Marta Titaniec, prezes Fundacji Świętego Józefa.

Ten poradnik pomoże księżom spowiadać osoby zranione

– W konfesjonale właściwie 'nie znamy dnia, ani godziny'. W każdej chwili może pojawić się ktoś bezpośrednio lub pośrednio dotknięty traumą wykorzystania. Wtedy wiedza z podstawowych studiów może nie wystarczyć. I po to powstałporadnik: żebyśmy nie byli bezradni i nie popełniali błędów – dodaje ks. Grzegorz Strzelczyk, członek zarządu Fundacji Świętego Józefa.

„Spowiednik wobec dramatu wykorzystania seksualnego. Poradnik” to także omówienie niektórych przepisów prawnych i kościelnych dotyczących wykorzystania seksualnego, a także lista danych kontaktowych instytucji działających na rzecz osób małoletnich dotkniętych przemocą seksualną oraz ochroną dzieci i młodzieży w Kościele w Polsce. Publikacja za pośrednictwem kurii diecezjalnych została przekazana do każdej parafii w Polsce.

Tu znajdziesz poradnik w wersji papierowej oraz e-booka

Fundacja Świętego Józefa Konferencji Episkopatu Polski została powołana w 2019 roku. Jej misją jest ochrona dzieci i młodzieży we wspólnocie Kościoła Katolickiego oraz budowanie efektywnych struktur pomocy, wspierających uzdrowienie osób zranionych i zapobieganie kolejnym przestępstwom wykorzystania seksualnego.

KAI / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Tomasz Liszewski, ks. Krzysztof Matuszewski

Usłysz wołanie osób skrzywdzonych przemocą seksualną

Spowiedź jest szczególnym doświadczeniem, w nim bowiem styka się miłosierdzie Boże z ludzkim cierpieniem. Spotkanie w konfesjonale z człowiekiem dotkniętym przemocą seksualną jest dużym wyzwaniem. Spowiednik musi...

Skomentuj artykuł

Jak spowiadać zranionych? Ten mały poradnik powinien mieć każdy ksiądz
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.