Jak tworzyć przyjazną politykę rodzinną?

Jak tworzyć przyjazną politykę rodzinną?
(fot. Shutter Daddy / flickr.com)
KAI / drr

Trzeba tworzyć warunki sprzyjające powstawaniu małżeństw i rodzin, integracji starzejącego się społeczeństwa i przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu osób niesamodzielnych i niepełnosprawnych - to główne założenia polityki ludnościowej w Polsce, jakie zostaną przedstawione na II Kongresie Demograficznym, którego inauguracyjna sesja z udziałem m.in. prezydenta Bronisława Komorowskiego odbędzie się 22 i 23 marca w Warszawie.

Inicjatorem II Kongresu Demograficznego jest Rządowa Rada Ludnościowa (RRL), organ doradczy Prezesa Rady Ministrów w sprawach dotyczących zagadnień demograficznych i polityki ludnościowej. RRL zwracała od dawna uwagę na pilną potrzebę interdyscyplinarnego przeanalizowania zachodzących w naszym kraju procesów demograficznych zwracała uwagę Rządowa Rada Ludnościowa (RRL) w swoich corocznych raportach "O sytuacji demograficznej Polski".

DEON.PL POLECASesja inauguracyjna Kongresu odbędzie się 22 marca w godz. 9.30 - 12.30 w Pałacu Prezydenckim. Zaplanowano udział m.in. Prezydenta RP, przedstawicieli rządu oraz Komisji Europejskiej. Pierwsza sesja tematyczna poświęcona będzie doświadczeniom krajów UE w kształtowaniu polityki ludnościowej - przewidziano w jej trakcie wystąpienia przedstawicieli krajów i instytucji unijnych.

Drugiego dnia obrad (Szkoła Główna Handlowa) odbędą się dyskusje panelowe. Ich tematyka obejmie m.in. kwestie migracji (szansa czy zagrożenie dla gospodarek krajów UE?), stanu zdrowia społeczeństw unijnych i wpływu na przyszłą kondycję demograficzną, polityki rodzinnej, relacji międzypokoleniowych.

W trakcie obrad przedstawiony zostanie projekt RRL pt. "Założenia polityki ludnościowej w Polsce w 2012 r.". Omawia on m.in. pilną potrzebę tworzenia warunków sprzyjających powstawaniu rodzin, integracji w starzejących się społeczeństwie, ograniczenia umieralności i przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu osób starszych, niesamodzielnych i niepełnosprawnych.

W czasie sesji inauguracyjnej zostaną też ogłoszone najnowsze informacje zebrane w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2011.

Kontynuacją Kongresu Demograficznego będą w kwietniu, maju i czerwcu konferencje, sympozja, seminaria i spotkania tematycznie zbieżne z zagadnieniami dyskutowanymi w trakcie inauguracji wydarzenia. Ich uczestnikami będą członkowie Komitetu Kongresu oraz członkowie Rządowej Komisji Ludnościowej oraz przede wszystkim przedstawiciele środowisk zainteresowanych problematyką rozwoju ludnościowego Polski.

Sesja końcowa Kongresu Demograficznego odbędzie się w trzeciej dekadzie czerwca.

W ramach Kongresu Demograficznego 21 marca w Warszawie odbywa się konferencja "Ratujmy życie - wspierajmy rodzicielstwo". Miejscem spotkania jest Szpital im. Św. Rodziny, a prelegentami m.in. prof. Bogdan Chazan, krajowy duszpasterz służby zdrowia ks. prof. Stanisław Warzeszak, abp Henryk Hoser oraz wielu ekspertów w zakresie polityki demograficznej, polityki rodzinnej, czy leczenia niepłodności.

Prof. Zbigniew Strzelecki, przewodniczący Rządowej Rady Ludnościowej przedstawi projekt polityki ludnościowej w Polsce. O planach prokreacyjnych młodych Polek opowie prof. Ewa Frątczak (SGH). Z kolei Mariusz Dzierżawski z Fundacji "Pro - prawo do życia" będzie mówił o odpowiedzialności obywateli za prawną ochronę najsłabszych, a prof. Janusz Gadzinowski z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu wyjaśni, jakie jest zdrowie noworodków poczętych metodą in vitro.

Honorowy patronat nad II Kongresem Demograficznym objął prezydent Bronisław Komorowski.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Jak tworzyć przyjazną politykę rodzinną?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.