Demografia dowodem, że Jan Paweł II miał racje

Demografia dowodem, że Jan Paweł II miał racje
(fot. Herkie's buddy icon Herkie / flickr.com)
KAI / pz

Jan Paweł II był obrońcą "ordo Dei" czyli porządku ustanowionego przez Stwórcę - przypomniał bp Grzegorz Kaszak w czasie sympozjum naukowego, jakie 26 listopada odbywa się w Będzinie. W inauguracyjnym przemówieniu sosnowiecki ordynariusz stwierdził, że brak zastępowalności pokoleń powoduje coraz cięższą sytuację bytową, o czym mówił błogosławiony Jan Paweł II.

- Patrząc na nauczanie Jana Pawła II, możemy powiedzieć, że nasz Papież był niestrudzonym głosicielem i obrońcą >ordo Dei<, czyli ładu i porządku ustanowionego przez samego Boga Wszechmogącego. Głosicielem i obrońcą systemu praw i rzeczy, który nie tylko obowiązuje w świecie materialnym, ale także określa relacje międzyludzkie. W >ordo Dei< chodzi o szczęście człowieka - przypomniał bp Grzegorz Kaszak, otwierając konferencję naukową zorganizowaną m.in. przez Wydział Teologiczny Uniwersytetu Śląskiego i Instytut Akcji Katolickiej Diecezji Sosnowieckiej.

Zdaniem prelegenta przekazywanie życia ludzkiego ma się dokonywać z woli Boga, w rodzinie, poprzez akt małżeński. - Skutki niewypełniania tej misji przez rodzinę są katastrofalne - podkreślił sosnowiecki ordynariusz.

- Gdy społeczeństwo starzeje się i nie ma wymiany pokoleń, zaczyna brakować rąk do pracy, które mogłyby utrzymywać osoby w starszym wieku. Niesie to ze sobą niepewność jutra, zachwianie systemu emerytalnego. (…) Przykład tzw. "zimy demograficznej" dobitnie pokazuje, że Jan Paweł II miał całkowitą rację, proponując człowiekowi uczynienie >ordo Dei< fundamentem swojego bytowania na ziemi. Panu Bogu wyrażamy wdzięczność za takiego wiernego i odważnego Papieża - mówił bp Grzegorz Kaszak.

Inicjatorem będzińskiej konferencji "Ordo Dei - inspiracje myślą bł. Jana Pawła II" jest ks. dr Grzegorz Noszczyk. Wśród prelegentów jest wykładowca m.in. z Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie, Uniwersytetu Warszawskiego i Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Demografia dowodem, że Jan Paweł II miał racje
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.