Jak wygląda Kraków widziany oczami bezdomnych? Możesz tego doświadczyć

Jak wygląda Kraków widziany oczami bezdomnych? Możesz tego doświadczyć
(fot. Krzysztof Uszyłow)
Redakcja DEON.pl

Sześcioro bezdomnych mieszkańców Krakowa przez kilka dni żyło z aparatem w ręku. Przez ten czas fotografowali miasto, by pokazać, jak wygląda z ich perspektywy. Co o nim myślą i jak się w nim czują? O tym opowiada wystawa przygotowana przez bezdomnych mieszkańców Krakowa we współpracy z Instytutem Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego i inicjatywą Zupa na Plantach. Wystawę "Kraków bezdomny" można oglądać do 14 lipca 2018 r.

Autorzy prac to bezdomni skupieni wokół inicjatywy Zupa na Plantach. O pokazanie Krakowa poprosiła ich Natalia Martini, socjolożka z Uniwersytetu Jagiellońskiego, realizująca badania na temat miasta doświadczanego w sytuacji bezdomności. Wyposażeni w jednorazowe aparaty fotograficzne mieli robić zdjęcia miejscom, które są dla nich ważne. Pomysłów na to, co i jak fotografować było tyle, ilu uczestników całego przedsięwzięcia. Jedni skrupulatnie dokumentowali przestrzenie, w których bywają na co dzień, inni skupili się na tworzeniu obrazów, które oddają codzienne doświadczenie życia w bezdomności. Wszyscy wykorzystali fotografię do powiedzenia czegoś ważnego o sobie, o nas i o mieście, w którym wspólnie żyjemy.

- Miasto obecne w codziennym doświadczeniu każdego z nas wygląda inaczej. Tworzą go unikalne konstelacje fragmentów i aspektów przestrzeni miejskiej, które są dla nas ważne - mówi Natalia Martini.

- Tak rozumianemu miastu przypatrujemy się najczęściej przez pryzmat doświadczeń domnych mieszkańców i mieszkanek, bezdomność traktujemy zaś w kategoriach problemu społecznego (w kontekście polityk miejskich również estetycznego), który należy rozwiązać. W swoich badaniach sytuację bezdomności traktuję jako szczególną perspektywę poznania miasta. Interesuje mnie jak wygląda miasto "bezdomne" i jak się w nim żyje - dodaje.

DEON.PL POLECA

Projekt fotograficzny, którego efekt można oglądać od 1 lipca na Plantach (obok Teatru Słowackiego), służy aktywnemu zaangażowaniu bezdomnych mieszkańców Krakowa w proces kształtowania wiedzy na temat miasta. W zamyśle autorów ma być również okazją skierowania uwagi przechodniów tam, gdzie życzyliby sobie tego sami bezdomni, często niezauważani przez innych na co dzień.

- Udział w projekcie był przede wszystkim sposobem autorów na wyrażenie siebie, pokazanie co dookoła siebie widzą i co to dla nich znaczy - mówi Natalia Rutkowska z inicjatywy Zupa na Plantach.

- Cała wystawa jest świadectwem szczególnej wrażliwości fotografów. Wrażliwości, której ze względu na stereotypy tkwiące w naszych głowach, często nie łączymy z osobami w kryzysie bezdomności. Niektóre ze zdjęć i ich opisów są naprawdę przejmujące. Ukazują rzeczywistość, której trudno szukać na pocztówkach czy oficjalnych fotografiach, a która jest przecież codziennością nie tylko bezdomnych, ale także wielu innych wykluczonych mieszkańców Krakowa. Mamy nadzieję, że po konfrontacji z tymi zdjęciami przynajmniej część "domnych" popatrzy na osoby w kryzysie bezdomności z trochę innej perspektywy - dodaje.

Oficjalnie szacuje się, że w Krakowie mieszka około dwa tysiące osób bez domu (liczba ta może być zaniżona).

Wystawę można oglądać do 14 lipca 2018 r. na Plantach w okolicach Teatru Słowackiego (na tzw. kółku).

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Grzegorz Kramer SJ, Łukasz Wojtusik, Piotr Żyłka

Czy Kościół może być normalny? Bez tematów tabu, pouczania i krzywdzenia innych?

Grzegorz Kramer SJ i Piotr Żyłka w szczerej rozmowie z Łukaszem Wojtusikiem. 

Kontrowersyjni. Prowokujący do myślenia. Nie wahają się mówić o sprawach...

Skomentuj artykuł

Jak wygląda Kraków widziany oczami bezdomnych? Możesz tego doświadczyć
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.