"Jan Paweł II bardzo cenił abp. Życińskiego"

"Jan Paweł II bardzo cenił abp. Życińskiego"
Metropolita lubelski, arcybiskup Józef Życiński na zdj. archiwalnym z 19.01.2010. roku. (fot. PAP / Radek Pietruszka)
9 lat temu
KAI / wm

- Był to człowiek, którego Ojciec Święty Jan Paweł II bardzo cenił - powiedział Prymas Polski o zmarłym dziś abp. Józefie Życińskim. Abp Józef Kowalczyk, który przebywa w Rzymie, zapowiedział, że prawdopodobnie w najbliższą sobotę, 12 lutego, w kościele pw. św. Stanisława w Wiecznym Mieście sprawował będzie Mszę św. w intencji zmarłego metropolity lubelskiego.

„Jestem ogromnie zaskoczony tą nagłą śmiercią” - przyznał w rozmowie z KAI Prymas Polski. Przebywający w Rzymie abp Józef Kowalczyk podkreślił, że zmarły metropolita lubelski był wielkim erudytą, człowiekiem szlachetnym, kapłanem przykładnym, przyciągającym do siebie zarówno księży jak i świeckich.

Abp Kowalczyk przypomniał, że pełniąc posługę nuncjusza apostolskiego w Polsce prowadził „proces przygotowawczy” do nominacji śp. abp. Życińskiego najpierw na biskupa tarnowskiego a następnie metropolitę lubelskiego. „Był to człowiek, którego Ojciec Święty Jan Paweł II bardzo cenił i wskazywał na niego jako na jednego z tych kapłanów, którego należy brać pod uwagę do posługi w Kościele w Polsce. Zarówno jego przygotowanie intelektualne jak i duchowe oraz jego osobowość były przesłankami, które wskazywały na niego, jako na człowieka, który może wnieść dużo dobrego w rzeczywistość przemian w Polsce po 1989 r.” - stwierdził Prymas Polski.

Zdaniem metropolity gnieźnieńskiego, śmierć abp. Życińskiego jest wielką stratą dla Kościoła w Polsce, jak i dla Kościoła powszechnego. „Kościół w Polsce stracił jednego z bardzo ważnych członków, który miał bystrość umysłu i szerokość widzenia. Abp Życiński był bardzo ceniony, może nawet czasem bardziej za granicą niż w Polsce. Był jednym z tych ludzi, których mogliśmy pokazać wszędzie. Przynosił Polsce chwałę i rozszerzał dobre imię naszej ojczyzny na świecie” - powiedział hierarcha.

Prymas Polskie poinformował jednocześnie, że jutro lub pojutrze w rzymskim kościele pw. św. Stanisława sprawował będzie Mszę św. w intencji zmarłego dziś metropolity lubelskiego. Również poranną, prywatną Mszę św. Prymas sprawował będzie za duszę abp. Życińskiego.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Jan Paweł II bardzo cenił abp. Życińskiego"
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

"Jan Paweł II bardzo cenił abp. Życińskiego"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.