Jan Paweł II i przemiany na kontynencie

Logo źródła: Radio Watykańskie Radio Watykańskie / drr

Tragiczne owoce reżimów totalitarnych i ważny wkład Jana Pawła II w nową rzeczywistość Europy przypomniał kard. Angelo Sodano na konferencji z okazji minionego 8 lutego 20-lecia stosunków dyplomatycznych Słowenii ze Stolicą Apostolską. Została ona zorganizowana wczoraj w siedzibie Papieskiej Akademii Kościelnej.

Obecny dziekan Kolegium Kardynalskiego, który był wtedy sekretarzem stanu, podkreślił, że błogosławiony Papież stał się w tamtych przełomowych latach "wielkim heroldem praw narodów do wolności". Znał dobrze rzeczywistość naszego kontynentu, doświadczonego reżimami nazizmu i komunizmu oraz II wojną światową, która, jak sam pisał w liście w 50-lecie jej wybuchu, pochłonęła ponad 55 mln ludzkich istnień.

Ideologia komunistyczna utrzymała się u władzy przez prawie 70 lat - przypomniał kard. Sodano. Już w 1989 r. rosyjski historyk Roj Miedwiediew mówił o 40 mln ofiar Stalina w ówczesnym Związku Radzieckim. Przed 20 laty Michaił Gorbaczow przyznał, że przemiany, jakie dokonały się w tej części Europy, nie byłyby możliwe bez Jana Pawła II i odegranej przezeń roli. Z rozpadu sowieckiego imperium powstało 12 niepodległych państw, a z Jugosławii - pięć. Łącznie 28 krajów, tak europejskich, jak i byłych radzieckich republik azjatyckich, zwróciło się o nawiązanie czy wznowienie stosunków dyplomatycznych ze Stolicą Apostolską - powiedział obecny dziekan Kolegium Kardynalskiego. Jako sekretarz stanu zawierał on wówczas z nimi odnośne porozumienia.

We wczorajszych obchodach 20-lecia watykańskich stosunków dyplomatycznych ze Słowenią brał udział Alojz Peterle, szef pierwszego demokratycznego rządu tego kraju. Przypomniał on, że Stolica Apostolska uznała słoweńską niepodległość 13 stycznia 1992 r., dwa dni wcześniej niż Wspólnota Europejska.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Jan Paweł II i przemiany na kontynencie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.