"Jan Paweł II zawsze uwielbiał żartować"

"Jan Paweł II zawsze uwielbiał żartować"
(fot. Grzegorz Gałązka)
6 lat temu
KAI / mm

Jan Paweł II lubił sprawiać innym przyjemność oraz żartować - na te dwie cechy papieża zwrócił uwagę abp Józef Michalik, wspominając swoje kontakty z nim. Metropolita przemyski podzielił się swoimi wspomnieniami podczas koncertowej majówki z okazji 50. rocznicy przyjęcia przez niego święceń kapłańskich.

Abp Michalik opowiadał, że Karol Wojtyła jako kardynał i później jako papież, bardzo lubił żartować, często zaczepiał innych w formie żartu, ale i sam lubił być w ten sposób zaczepiany. - Przed pierwszym konklawe żartowałem do niego, żeby dał się wybrać. Gdy się już skończyło, spotkał mnie w hollu Kolegium Polskiego i mówi: "Wybacz, że się tak marnie spisałem". On miał poczucie humoru, to bardzo prosty człowiek - wspominał abp Michalik.

Metropolita przemyski, który w latach 70. i 80. pracował w Rzymie i miał częste kontakty z Janem Pawłem II, podkreślał, że papież lubił sprawiać innym przyjemność. Dlatego starał się w każdym kraju przemawiać w obowiązującym tam języku. Nie lubił tez zdjęć, ale chętnie się fotografował, bo wiedział, że dla ludzi jest to duże przeżycie.

Wizytę Jana Pawła II w Przemyślu w 1991 r. wspominał również prezydent miasta Robert Choma, wtedy pracownik urzędu miejskiego. Nawiązał do przekazania kościoła garnizonowego na katedrę greckokatolicką. - Myśmy wtedy tego nie do końca rozumieli, ale to była wielka i doniosła decyzja, która przesądziła o przyszłości Przemyśla - przyznał. Tym samym papież zakończył trwający spór o świątynię dla grekokatolików, gdy grupa społeczników nie chciała dopuścić do użyczenia im kościoła karmelitów bosych.
Choma cieszył się, że Przemyśl znalazł się wśród miast papieskich, zaznaczył, ze zadaniem mieszkańców jest tym bardziej wsłuchiwanie się w jego naukę.

Majówka, połączona z koncertem Diakonii Muzycznej Archidiecezji Przemyskiej była pierwszym wydarzeniem dziękczynnym za kanonizację Jana Pawła II i Jana XXIII oraz za 50 lat kapłaństwa abp. Józefa Michalika. Odbyła się w piątek wieczorem w Domu Katolickim "Roma" w Przemyślu.

Metropolita przemyski dziękował za zorganizowanie koncertu oraz jego spontaniczny i radosny wymiar.

Główne uroczystości odbędą się dzisiaj o 11.00 w archikatedrze przemyskiej. Weźmie w niej udział ponad 30 biskupów. Homilię wygłosi abp Celestino Migliore, nuncjusz apostolski w Polsce.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

"Jan Paweł II zawsze uwielbiał żartować"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.