Japońskie media wspominają zamordowanego rok temu w Afganistanie chrześcijańskiego lekarza i społecznika

Japońskie media wspominają zamordowanego rok temu w Afganistanie chrześcijańskiego lekarza i społecznika
fot. Nippon TV News 24 Japan / YouTube
11 miesięcy temu
KAI / pk

4 grudnia 2019 r. został zastrzelony przez nieznanych do dziś sprawców w Dżalalabadzie w Afganistanie Tetsu Nakamura, japoński lekarz, wybitny społecznik i chrześcijanin. Do dziś ani talibowie ani żadne inne ugrupowanie nie przyznało się do popełnienia tego mordu.

Nakamura wyjechał do Afganistanu w 1984 r. Działał tam najpierw jako lekarz a później odkrył, że "w Afganistanie więcej oznacza przekopanie jednego kanału niż nawet setka lekarzy". Zaczął więc, korzystając m.in. z pomocy swoich rodaków, przekopywać setki kilometrów kanałów. Inicjatorem tego projektu był jego przyjaciel chrześcijanin, Kazuya Ito, który został uprowadzony i zmordowany przez fundamentalistyczne ugrupowanie islamskie talibów w 2008 r.

Agencja KYODO podała, że w rocznicę jego śmierci organizacja "Peace Japan Medical Service" (PMC), zdecydowała się na rozpoczęcie kolejnego projektu irygacyjnego, który dotyczyć będzie kolejnych 650 tys. ludzi w tym kraju. Jego przykład okazał się zaraźliwy wśród młodych Japończyków. Stacja telewizyjna Fukuoka-KBC 4, pokazała wczoraj program poświęcony młodym woluntariuszom, którzy zdecydowali się iść śladami zamordowanego lekarza, kontynuując jego misję w PMC.

Policja do dziś nie ujęła sprawców zabójstwa. Afgański minister sprawiedliwości oświadczył 4 grudnia br. na konferencji prasowej tylko tyle, że "zamach był prawdopodobnie planowany od co najmniej roku i wzięło w nim udział od 7 do 8 przestępców". "Lekarza, niezależnie od dwóch jego poległych ochroniarzy, dosięgło pięć kul. Był to specjalny rodzaj broni na ogół tu niespotykany” - powiedział minister.

Nakamura w 2003 r. został laureatem Nagrody Ramona Magasayaya, nazywanej także "azjatycką pokojową nagrodą Nobla".

Nagrodę otrzymał za utworzenie organizacji "Peace Japan Medical Service”, która znana jest w Japonii także jako "Peshawar kai". Zajmuje się ona pomocą potrzebującym w stanie Peszawar w Pakistanie. Jej patronem jest trzeci prezydent Filipin Ramon Magsaysay (1903-57). Komitet nagrody wyróżnia ludzi i organizacje w Azji, działające w duchu "bezinteresownej służby" i przynoszących w ten sposób "Dobrą Nowinę" mieszkańcom Azji.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Franz Jalics SJ
31,43 zł
44,90 zł

To właśnie uważność ostatecznie prowadzi do Boga. Kontemplacja jest oglądaniem. W życiu wiecznym nie będziemy o Bogu rozmyślać, ale Go oglądać. Nie będziemy także zajmować się Bogiem w zewnętrznej aktywności, tylko oglądać Go i miłować....

Skomentuj artykuł

Japońskie media wspominają zamordowanego rok temu w Afganistanie chrześcijańskiego lekarza i społecznika
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.