Jasna Góra 2022. Migając, chwalą Chrystusa i Maryję - pielgrzymka osób niesłyszących

Jasna Góra 2022. Migając, chwalą Chrystusa i Maryję - pielgrzymka osób niesłyszących
Fot. depositphotos.com
KAI / kb

Migając, chwalą Chrystusa i Maryję. Na Jasnej Górze odbyła się 39. Ogólnopolska Pielgrzymka Osób Niesłyszących. - Choć Boga dobrze słyszy się sercem, to wciąż potrzebni są ludzie, w tym kapłani, którzy z Dobrą Nowiną w języku migowym wyjdą do niesłyszących - powiedział ks. Tomasz Filinowicz, krajowy duszpasterz tej grupy.

Centralnym punktem pielgrzymki była Msza św. w Bazylice. Pielgrzymów powitał o. Marcin Ciechanowski, podprzeor Jasnej Góry. - Można doskonale słyszeć dźwięki Biblii i nie usłyszeć tego, co Bóg mówi do nas, a można żadnych dźwięków nie usłyszeć, ale doskonale Boga rozumieć. I tego doświadczenia Jego bliskości każdemu z was życzę - mówił paulin. Na Eucharystii obecni byli tłumacze, którzy za pomocą języka migowego przekazywali zgromadzonym treść liturgii.

Pielgrzymka osób niesłyszących na Jasną Górę

- Choć Boga dobrze słyszy się sercem, to wciąż potrzebni są ludzie, w tym kapłani, którzy z dobrą nowiną w języku migowym wyjdą do niesłyszących - zwrócił uwagę ks. Tomasz Filinowicz. Krajowy duszpasterz niesłyszących zauważył także odrębność tej grupy i jego zdaniem nie jest to sprawa tylko samej głuchoty czy niedosłyszenia, ale tożsamości osób niesłyszących, którzy mają swoją kulturę, żyją w swoim świecie, który współtworzą.

- Mało z nas osób słyszących zdaje sobie sprawę z tego, że świat osób głuchych to jest po prostu inny świat. Przyrównuję to do misji, bo żeby pracować na misjach trzeba poznać nie tylko język, ale i kulturę, obyczaje. Pierwszą sprawą jest poznanie potrzeb środowiska, a druga kwestia, która się z tym łączy, to dobra umiejętność migania. Bo bez tego bazujemy na „Kali być, Kali mieć”, a przez to odbiór jest utrudniony – powiedział ks. Filinowicz.

DEON.PL POLECA

Jak powiedział krajowy duszpasterz niesłyszących, jasnogórska pielgrzymka jest także okazją do wymiany doświadczeń między duszpasterzami. - W każdej diecezji jest co najmniej jeden, czasem dwa lub trzy punkty, gdzie odprawiana jest Msza św. w języku migowym, w tych miastach, gdzie są ośrodki szkolno-wychowawcze, tam też jest katecheza, przygotowanie do sakramentów – opowiadał o realiach duszpasterskich ks. Filinowicz.

W Polsce obecnie jest ponad 100 „migających” kapłanów.

W programie pielgrzymki znalazły się m.in. konferencja o chrześcijaństwie jako wezwaniu do walki wygłoszona przez ks. Tomasza Filinowicza, modlitwa różańcowa oraz prezentacja bieżących działań Duszpasterstwa Niesłyszących w Polsce.

Źródło: KAI / kb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Tomasz P. Terlikowski

Częstochowa jest domem Matki Polaków – Czarnej Madonny. Jak dobrze go znamy?

Tysiące cudownych uzdrowień, pielgrzymi z najdalszych zakątków świata i legendy, które rozpalają wyobraźnię milionów wierzących.

Czy klasztor w Częstochowie nawiedził sam Mesjasz? Kto...

Skomentuj artykuł

Jasna Góra 2022. Migając, chwalą Chrystusa i Maryję - pielgrzymka osób niesłyszących
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.