Jasna Góra 2022. Częstochowa przygotowuje się do drugiej części szczytu pielgrzymkowego

Jasna Góra 2022. Częstochowa przygotowuje się do drugiej części szczytu pielgrzymkowego
Fot. PAP/Waldemar Deska
PAP/ kb

Do drugiej części corocznego, sierpniowego szczytu pielgrzymkowego przygotowuje się Częstochowa. W najbliższych dniach, przed obchodzonym 26 sierpnia odpustem Matki Bożej Jasnogórskiej, dotrą tam kolejni piesi pielgrzymi. Miasto deklaruje gotowość do ich przyjęcia.

Wzmożenie ruchu pielgrzymkowego widać zwyczajowo w Częstochowie od czerwca, jednak najintensywniejszym czasem sezonu pątniczego jest sierpień. Szczyt pielgrzymkowy oznacza przygotowania i mobilizację służb miejskich i policji, dbających m.in. o zabezpieczenie tras wejść poszczególnych grup do miasta, zapewnienie opieki medycznej, przenośnych toalet czy dostępu do wody.

Pierwszą częścią szczytu są 15 sierpnia uroczystości święta Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, jedno z największych pod względem liczby uczestników wydarzeń religijnych na Jasnej Górze. Drugi akcent szczytu to obchodzony 26 sierpnia odpust Matki Bożej Jasnogórskiej

Urząd Miasta Częstochowy podał we wtorek, że po święcie Wniebowzięcia NMP miejskie służby jak co roku przygotowały plan zabezpieczenia na dni od 24 do 26 sierpnia. Zgodnie z nim m.in. dyżurują szpitale i ratownictwo medyczne, a także inne pomocne pielgrzymom służby.

DEON.PL POLECA

W Miejskim Szpitalu Zespolonym w tych dniach uruchomiona zostanie izba przyjęć, a oddziały lekarskie będą pracowały w systemie całodobowym. 25 i 26 sierpnia w wyznaczonych punktach miasta będą dyżurowały karetki. Wyznaczono dodatkowe parkingi. Ustawionych (od 23 sierpnia) zostanie 17 przenośnych toalet z umywalkami i 8 punktów czerpania wody.

Jak podaje biuro prasowe Jasnej Góry, w częstochowskim sanktuarium trwają przygotowania do uroczystości Matki Bożej Jasnogórskiej. Przez dziewięć kolejnych wieczorów, od soboty 17 sierpnia, odprawiana jest msza św. nowennowa, podczas której głoszone są okolicznościowe kazania.

Na uroczystość Matki Bożej Jasnogórskiej przybędą pielgrzymki piesze, rowerowe i rolkowa. Najwięcej grup nadejdzie w środę i czwartek To głównie pielgrzymki parafialne i dekanalne z metropolii łódzkiej, kaliskiej, katowickiej i częstochowskiej, ale będą też diecezjalne: łódzka, tarnowska czy zagłębiowska (diec. sosnowieckiej).

W sobotę dotarły już pielgrzymki: opolska i gliwicka. Każdego dnia przybywają też mniejsze grupy, jak halembska czy wolbromska. Pielgrzymka na rolkach przyjedzie z Warszawy z parafii Matki Bożej Królowej Aniołów na Bemowie w czwartek.

Źródło: PAP / kb

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Jasna Góra 2022. Częstochowa przygotowuje się do drugiej części szczytu pielgrzymkowego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.