Jasna Góra czeka na 100 tys. pielgrzymów

Jasna Góra czeka na 100 tys. pielgrzymów
Uczestnicy XXXIII Pieszej Pielgrzymki Krakowskiej podczas mszy na Błoniach Jasnogórskich 11 bm., w Częstochowie. Ponad 8,5 tys. pątników w ciągu tygodnia pokonało pieszo ok. 150 kilometrów. (fot. PAP/Waldemar Deska)
7 lat temu
KAI / slo

Kolejne tysiące pieszych pielgrzymów docierają na Jasną Górę. W Sanktuarium rozpoczyna się tzw. szczyt pielgrzymkowy. W sumie na 15 sierpnia czyli odpust Wniebowzięcia NMP, przybędzie ok. 100 tys. pątników.

- Jasna Góra jest gotowa na przyjęcie tysięcy pielgrzymów. Gotowość wyraża się przede wszystkim w obecności kapłanów, którzy służą w konfesjonale i rozdzielają komunię świętą - zapewnia o. Sebastian Matecki.

Podprzeor jasnogórskiego klasztoru podkreśla, że na sierpniowy "szczyt pielgrzymkowy" czekają wszyscy paulini i jest to najpiękniejszy czas przeżywany w Sanktuarium. Zakonnicy i zaproszeni księża służą w jasnogórskich konfesjonałach od godz. 6.00 do 21.00. Bramy sanktuarium otwarte są od świtu do późnej nocy, a w czasie gdy przed Cudownym Obrazem trwa czuwanie, w ogóle nie są zamykane. Do dyspozycji pielgrzymów są wszystkie punkty informacyjne, gastronomiczne oraz muzea.

Podprzeor klasztoru powiedział, że w tym szczególnym czasie pielgrzymkowym Jasna Góra włącza się w Europejską Inicjatywę Obywatelską "Jeden z Nas". Jej celem jest zbiórka miliona podpisów pod projektem zmiany prawa europejskiego, tak, by zablokować finansowanie przez Unię Europejską instytucji zajmujących się szerzeniem aborcji i eksperymentowaniem nad embrionalnymi komórkami macierzystymi.

W akcji "Jeden z Nas" chodzi o zebranie miliona podpisów pod propozycją zmiany unijnych przepisów tak, by chronić życie poczęte. Formularze i podpisy składać można przy stoiskach "Niedzieli" umieszczonych przy wałach jasnogórskich i Domu Pielgrzyma. Aby złożyć podpis konieczny jest numer PESEL.

Inicjatywa "Jeden z nas" cieszy się oficjalnym poparciem Stolicy Apostolskiej a pomocą w jej koordynowaniu służy Papieska Rada ds. Rodziny. W Polsce akcję poparła Konferencja Episkopatu Polski a jej organizatorem jest Polski Komitet Narodowy Inicjatywy, w skład którego wchodzą ruchy pro live. Liczy on, że Polska, Ojczyzna Jana Pawła II, stanie się liderem akcji i da czytelne dla wszystkich świadectwo poparcia dla zmian, zwiększających ochronę życia w UE.

Na odpust Wniebowzięcia NMP na Jasną Górę tylko w pielgrzymkach pieszych przybędzie ok. 100 tysięcy pątników.

W dniach szczytu pielgrzymkowego w Częstochowie, jak zwykle uruchomione zostały dodatkowe sanitariaty, punkty czerpalne wody pitnej, medyczne, osób zaginionych. W stanie gotowości jest policja, która kieruje ruchem ulicznym. Koordynacją zabezpieczenia pielgrzymkowego zajmuje się Wydział Zarządzania Kryzysowego, Ochrony Ludności i Spraw Obronnych Urzędu Miasta Częstochowy. Miejskie służby koordynują bezpieczny przemarsz grup pielgrzymkowych przez miasto. Wytyczonych zostało 10 tras.

Na terenie Jasnej Góry pielgrzymi mogą korzystać z dwóch infomatów, które włączone są do systemu ulicznych komputerów, stanowiących jeden z elementów Miejskiego Systemu Informacji Turystycznej.

Infomaty oferują darmowy dostęp do internetu oraz szeroki wachlarz usług multimedialnych, w tym dostęp do informacji z Jasnej Góry i Częstochowy. Jasna Góra to jedyny obiekt sakralny w Polsce z tego typu urządzeniami. Umieszczono je przy głównych traktach ruchu pielgrzymkowego i turystycznego na terenie klasztoru. Pierwszy z infomatów znajduje się po stronie południowej - przy Bramie Matki Boskiej Królowej Polski, drugi w północnej -przy Jasnogórskim Centrum Informacji naprzeciwko wejścia do Arsenału.

Straż Miejska w Częstochowie apeluje, by starsze osoby miały przy sobie karteczkę z telefonem do kierownika grupy pielgrzymkowej lub najbliższego członka rodziny. Strażnicy przestrzegają przed tzw. przypinaczami, którzy chcą wyłudzić od pielgrzymów pieniądze, przypinając im metalowe krzyżyki czy znaczki z wizerunkiem jasnogórskiego obrazu. Ostrzegają również przed kieszonkowcami, którzy wykorzystując nieuwagę pątników, próbują kraść portfele, dokumenty lub telefony komórkowe.

O każdym przypadku wyłudzania pieniędzy należy informować pobliskie patrole Straży Miejskiej lub dzwonić pod numer 986. Pod tym numerem pielgrzymi i turyści mogą też zgłaszać wszystkie inne problemy.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Jasna Góra czeka na 100 tys. pielgrzymów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.