Jasna Góra: „Dzień modlitw z Janem Pawłem II”

Jasna Góra: „Dzień modlitw z Janem Pawłem II”
(fot. Exe Lobaiza/cathopic.com)
KAI / ms

Dziś na Jasnej Górze rozpoczął się „Dzień Modlitw z Janem Pawłem II”. Jak on, szlakiem zawierzenia Maryi, do Częstochowy przybyło wielu pielgrzymów, by wypowiadać swoje „Totus Tuus”.

Dzień ten zakończyły jasnogórskie obchody „papieskiego świętowania”, które w tym roku były także przypomnieniem o 40. rocznicy I pielgrzymki świętego Papieża do Częstochowy. Zarówno w Kaplicy Matki Bożej, jak i w bazylice wystawiony jest obraz papieża Polaka.

Na obchody Dnia Papieskiego, które rozpoczęły się w niedzielę, 13 października złożyły się m.in. katecheza z Janem Pawłem II pt:„Tu bije serce Kościoła i serce Ojczyzny w Sercu Matki. Spotkanie serc, czyli poznanie Prawdy o Kościele i Polsce”, spotkanie edukacyjne dzieci i młodzieży „O nadziei w Dniu Papieskim”, otwarcie wystawy amatorskich zdjęć częstochowian „Co nam zostało z tamtych dni - Jan Paweł II na Ziemi Częstochowskiej w 1979r.”.

Muzyczny akcent

Muzycznym akcentem był niedzielny koncert z elementami refleksji św. Jana Pawła II o kulturze „Tradycja i polskość w pieśniach Stanisława Moniuszki”. - Kultura jest przede wszystkim dobrem wspólnym narodu. Kultura polska jest dobrem, na którym opiera się życie duchowe Polaków. Ona wyodrębnia nas jako naród. Ona stanowi o nas przez cały ciąg dziejów, stanowi bardziej niż siła materialna - przypomniano podczas spotkania papieskie słowa.

Pieśni ze „Śpiewnika domowego” wykonali studenci Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Krakowie pod kierunkiem dr hab. Katarzyny Suskiej-Zagórskiej, wybitnej śpiewaczki operowej. To o Stanisławie Moniuszce pisał św. Jan Paweł II w książce „Pamięć i tożsamość”.

DEON.PL POLECA

Katarzyna Suska zauważyła, że muzykę Moniuszki i słowa Jana Pawła II łączy miłość do Ojczyzny. - Moniuszko włączył się w nurt patriotyczno-narodowy, ale nie po to, by być na świeczniku, ale by stworzyć taki repertuar śpiewów narodowych, rodzimych, które wyrażały by wszystkie cechy polskości, tradycji. Dlatego tak bardzo pasuje on do tego, co o kulturze mówił Jan Paweł II - powiedziała artystka.

Dla pomysłodawców i twórców jasnogórskiego koncertu na Dzień Papieski „Śpiewnik domowy” Moniuszki był naturalnym wyborem, gdyż oddaje on charakter polskiego narodu i wywołuje patriotyczne uczucia. Nie bez znaczenia był również fakt, że z racji 200. rocznicy urodzin kompozytora w kraju obchodzony jest Rok Stanisława Moniuszki.

Święci naszymi drogowskazami

Rozłożone na kilka dni obchody Dnia Papieskiego realizowane były w ramach projektu „Nadzieja.Zwycięstwo” wspartego przez ministerialny program Niepodległa.

Dziś w liturgiczne wspomnienie św. Jana Pawła II w zorganizowanej grupie przybyli uczniowie Szkoły Podstawowej Sióstr Zmartwychwstanek w Częstochowie. To już zwyczaj, że tego dnia młodzi nawiedzają Jasną Górę, by modlić się tu także przy pomniku papieża z Polski.

Podczas Mszy św. celebrowanej dla młodych w bazylice o. Nikodem Kilnar, paulin przypominał, że „Kościół wynosi na ołtarze świętych po to, żeby byli dla nas drogowskazami”. Przekonywał, że „świętość również jest możliwa w naszym życiu”. - Święci żyli wśród nas, również pielgrzymowali na Jasną Górę. Papież Jan Paweł II jako student przybywał na Jasną Górę, są jego wpisy w Bibliotece Jasnogórskiej jako studenta – zauważył. Modlił się, by „św. Jan Paweł II umacniał nas, abyśmy mogli pełnić Bożą wolę, tak jak on pełnił ją w sowim życiu, w każdym miejscu i czasie”.

Pielgrzymkę klasową na Jasną Górę we wspomnienie św. Jana Pawła II wybrali także m.in. uczniowie klasy maturalnej Technikum Samochodowo-Budowlanego z centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Przemyślu. Młodym towarzyszył ks. Piotr Czarniecki. Wspomina, że jako dziecko nawiązał z Ojcem Świętym szczególny kontakt. - Kiedy byłem dzieckiem proboszcz zaproponował, byśmy napisali list do Jana Pawła II w odpowiedzi na jego List do rodzin, gdzie był też akcent do dzieci. Napisałem go z koleżanką z klasy. W marcu napisaliśmy list a w maju przyszła odpowiedź. Mam obrazek z podpisem Jana Pawła II i to jest dla mnie jak relikwia – opowiadał kapłan.

Dla Ewy Morawskiej, wychowawczyni klasy, pielgrzymka śladami Jana Pawła II to jedna z form pomocy młodym ludziom w odkrywaniu świętego.

Po Mszy Św. w Kaplicy Cudownego Obrazu uczniowie odprawili Drogę Krzyżową, kończąc ją przy pomniku papieża Polaka, gdzie modlili się za jego wstawiennictwem. Pielgrzymkę na Jasną Górę przedłużą o wizytę w Łagiewnikach i sanktuarium Jana Pawła II w Krakowie.

"Człowiek Zawierzenia"

W jasnogórskim Arsenale wciąż oglądać można wystawę unikatową wystawę „Człowiek Zawierzenia”. Ekspozycja pokazuje I pielgrzymkę Jana Pawła II na Jasną Górę oraz jego związki z Sanktuarium. Wystawa po raz pierwszy gromadzi tak licznie zestawione papieskie pamiątki i wota. Są one dowodem szczególnej miłości Ojca Świętego do Królowej Polski i stanowią przypomnienie papieskiego „Totus Tuus”.

Wśród eksponatów można zobaczyć m.in.: fotel papieski, używany przez Jana Pawła II podczas pierwszej pielgrzymki na Jasną Górę w 1979 r., stułę, ornaty, używane przez Ojca Świętego podczas jasnogórskich uroczystości (jeden z nich to ornat ze Światowego Dnia Młodzieży w 1991 r.). Niezwykłym eksponatem jest biała sutanna Ojca Świętego, a także dwa papieskie krzyże-pektorały. Jest też świeca paschalna ofiarowana podczas pierwszej pielgrzymki wspólnie ze złotą różą.

Symboliczną wymowę mają oryginalny papieski klęcznik i lekcjonarz mszalny w srebrnej oprawie, którym papież błogosławił pielgrzymów zgromadzonych przed jasnogórskim szczytem.

Ekspozycja pokazuje również ślady podróży apostolskich Jana Pawła II: przedmioty ofiarowywane mu podczas wizyt w różnych zakątkach świata, a które on sam podarował Matce Bożej. Są wśród nich medale, monety, rękodzieła, np. figurka Matki Bożej z kości słoniowej, a nawet sombrero z pierwszej pielgrzymki do Meksyku w styczniu 1979 r.

Całość wystawy uzupełnią wielkoformatowe fotografie z pielgrzymek Jana Pawła II na Jasną Górę oraz portrety Ojca Świętego.

Zwiedzający mogą zobaczyć archiwalne materiały filmowe Telewizji Polskiej z pierwszej pielgrzymki papieża na Jasną Górę w 1979 r, a także multimedialny pokaz kalendarium wizyty apostolskiej w sanktuarium z mało znanymi fotografiami.

Wota Jana Pawła II

Najcenniejsze i najbardziej symboliczne wota Jana Pawła II dla Jasnej Góry znajdują się przy Cudownym Obrazie Matki Bożej. Pierwszym darem jest złota róża z 1979r. Papieska róża to najwyższe rangą odznaczenie następcy św. Piotra dla maryjnego sanktuarium. Jest znakiem pobożności i nabożeństwa, to prastary gest, zastrzeżony dla papieża, który nigdy nie wyszedł z użycia.

Sanktuarium obdarowane złotą różą papieską ma nieść Chrystusa światu a pielgrzymi udający się do tych miejsc uczestniczą w błogosławieństwie, które trwa z pokolenia na pokolenie.

Obok Cudownego Obrazu Matki Bożej znajduje się pas sutanny, przestrzelony i zakrwawiony w czasie zamachu 13 maja 1981 roku na Placu św. Piotra a złożony przez Jana Pawła II 19 czerwca 1983 r.

Przy Maryi umieszczono także złoty różaniec i ażurowy medalik w kształcie serca. Wielkie znaczenie mają również podarowane w przededniu śmierci złote korony na Cudowny Obraz Pani Jasnogórskiej. Są na nich orły piastowskie i lilie andegaweńskie oraz wygrawerowany napis „Totus Tuus”. Tymi koronami został obecnie ozdobiony Jasnogórski Wizerunek, by uczcić św. Jana Pawła II w 40. rocznicę jego pierwszej pielgrzymki do Polski i na Jasną Górę.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Jasna Góra: „Dzień modlitw z Janem Pawłem II”
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.