Jasna Góra: rozpoczynają się rekolekcje polskich biskupów

Jasna Góra: rozpoczynają się rekolekcje polskich biskupów
Fot. EpiskopatNews / flickr.com
PAP / tk

Na Jasnej Górze rozpoczynają się rekolekcje polskich biskupów, które potrwają do 18 listopada. Hasłem przewodnim będzie „Przesłanie współczesnych świętych”. Rekolekcje poprowadzi franciszkanin o. prof. Zdzisław Kijas, który był relatorem w Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.

O. Kijas powiedział, że w czasie rekolekcji, które potrwają do 18 listopada, będzie chciał podzielić się z biskupami swoim doświadczeniem, które wyniósł z dziesięcioletniej pracy w Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. - Patrząc oczami wiary, Pan Bóg poprzez świętych, błogosławionych i sługi Boże przekazuje Kościołowi naukę, pewien rodzaj programu duszpasterskiego – powiedział zakonnik.

DEON.PL POLECAZaznaczył, że święci nie są wyłącznie figurami historycznymi, osobami, które żyły świątobliwie czy też oddały swoje życie za wartości płynące z wiary, ale są również drogowskazem, światłem na naszej osobistej drodze życia". - Rekolekcje będą pewnym rodzajem lektury świętych w świetle współczesności - dodał.

Powiedział, że temat rekolekcji biskupów wpisuje się w rok trzech beatyfikacji w Kościele w Polsce. Nad dwiema z nich – kard. Wyszyńskiego i ks. Machy – o. Kijas pracował w Kongregacji.

- Są to wyjątkowe beatyfikacje, gdyż chodzi o trzy kategorie osób. Kard. Stefan Wyszyński, jako przewodnik, Matka Elżbieta Czacka, jako niewidoma po ludzku, ale widząca mistycznie, oraz ks. Jan Macha, młody kapłan, który oddał swoje życie za to, że czynił dobro wobec ludzi. Ten ostatni będzie beatyfikowany w czasie, gdy kapłaństwo jest atakowane na różne sposoby – stwierdził o. Kijas.

Dodał, że nowi błogosławieni są ważnymi postaciami, które "komunikują bardzo wiele tym, którzy są wyczuleni na głos z nieba, którzy stawiają sobie pytania, co czynić, aby się odnaleźć w codziennej rzeczywistości".

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Grzegorz Ryś

Wstań, idź, twoja wiara cię uzdrowiła

Teksty arcybiskupa Grzegorza Rysia to Ewangelia głoszona z mocą. Budzą wiarę. Dodają nadziei. Pomagają doświadczyć miłości Boga. W czym tkwi ich siła? W Słowie Bożym, które nie jest przysłonięte...

Skomentuj artykuł

Jasna Góra: rozpoczynają się rekolekcje polskich biskupów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.