Jasna Góra: tysiąc uczestników spotkania KSM

Jasna Góra: tysiąc uczestników spotkania KSM
(fot. zkvrev/flickr.com/CC)
KAI / kk

Młodzi przybyli, by dokonać ponownego zawierzenia Matce Bożej. Pierwsze oddanie KSM-u miało miejsce w Sanktuarium w 1938 r.

Członkowie istniejącego prawie 100 lat Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży budowali niepodległą Polskę, byli prześladowani w czasach komunizmu i więzieni. Od kilku lat reaktywowana organizacja na nowo tworzy swoje oddziały i koła. Działalność KSM jest konkretną odpowiedzią na potrzeby, które młodzież dostrzega w swoim środowisku.

- W 1938 r. na Jasnej Górze zgromadziło się ok. 150 tys. młodych chłopaków. Wtedy to stowarzyszenie przeżywało lata swojej świetności, bowiem organizowało młodzież na terenie całej Polski. Dzisiaj, po reaktywacji KSM w latach 90-tych, stoimy przed wielkim wyzwaniem i zadaniem, aby tę młodzież w Kościele i w naszej Ojczyźnie wokół wartości na nowo organizować - powiedział ks. Andrzej Lubowicki, asystent generalny KSM.

Podkreślił, że "poprzez dzisiejsze spotkanie, w którym uczestniczą przedstawiciele oddziałów parafialnych, zarządów diecezjalnych, księża asystenci, chcemy dać sygnał, że jesteśmy jedną rodziną u Matki, która, tak jak powiedział Ojciec Święty Franciszek w ostatnim Orędziu na Światowe Dni Młodzieży, nie czekała z decyzją, tylko od razu powiedziała ‘Oto ja służebnica Pańska’".

Ks. Asystent przypomniał, że KSM-owicze mają w swoim zawołaniu słowo ‘gotów’. - Przez cnotę, naukę i pracę służyć Bogu i Ojczyźnie. ‘Gotów’ nie da się wypowiadać dziś, jutro, pojutrze, ale gotów trzeba mówić już, teraz. Więc dziś podczas Apelu Jasnogórskiego zawierzymy formację, aktywność, dzieła apostolskie i tych wszystkich, którzy stanowią struktury KSM, opiece Matki Bożej - podkreślił kapłan.

- Jasnogórski zjazd to okazja by nie tylko spotkać się i wspólnie modlić, ale także by przygotować się do zapowiedzianego przez papieża Franciszka październikowego synodu biskupów dotyczącego młodzieży - dodał ks. Asystent.

Obecnie KSM działa w ponad 38 diecezjach i zrzesza około 15.000 młodych ludzi w wieku 15-30 lat. - KSM zaczyna się od formacji podstawowego członka w parafialnym oddziale i kole środowiskowym, można powiedzieć, że to jest taki pociąg jadący na dwóch szynach - akcji i formacji - podkreśliła Ilona Trojnar, przedstawicielka KSM. Dodała, że "najpierw dbamy o własną formację, aby móc potem wychodzić na zewnątrz do kolejnych ludzi i świadczyć o Chrystusie".

Dziś rano w ramach spotkania Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży dokonano wyborów nowego prezydium stowarzyszenia. Nowym przewodniczącym został Patryk Czech z diec. rzeszowskiej. - Bardzo cieszę się, że przyszło mi rozpocząć posługę w KSM, w prezydium Krajowej Rady właśnie tutaj, w Częstochowie, u Mamy, u Matki Bożej - powiedział Patryk Czech i dodał, że jako stowarzyszenie "chcemy się zawierzyć, aby jeszcze bardziej odpowiedzieć na zaproszenie papieża Franciszka, włączając się w przygotowanie do synodu "Młodzież, wiara i rozeznanie powołania".

W czasie dzisiejszego spotkania przewidziano m.in. przedpremierowy pokaz filmu reżyserii Michała Hubali "Tożsamość 1918-2018". Jest to film dokumentalny opowiadający historię Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży od momentu powstania organizacji po odzyskaniu niepodległości przez Polskę, aż do jego reaktywacji po przemianach ustrojowych w 1989 roku. Film w sposób szczególny akcentuje losy KSM-owiczów inwigilowanych w latach 50. przez Urząd Bezpieczeństwa.

- Ta formacja obfitowała później w wiele postaw patriotycznych, m.in. wielu KSM-owiczów broniło naszej Ojczyzny w kampanii wrześniowej, podczas II wojny światowej, w bitwie o Anglię - mówił reżyser. Dodawał, że to bardzo ważny wątek, bo po II wojnie światowej Stowarzyszenie próbowało się reaktywować w nowej już rzeczywistości, ale było represjonowane. - Właśnie ci KSM-owicze, którzy do tej pory żyją, dają swoje świadectwo wiary, mówią o tym, jak ta formacja wpływała na całe ich życie. Bardzo nam zależy na tym, aby ten film rozszedł się jak najszerzej, by był promocją postaw tych młodych wówczas ludzi, a jednocześnie był przykładem dla współczesnej młodzieży - podkreśla Michał Hubala.

Najważniejszym punktem spotkania przedstawicieli Kat. Stow. Młodzieży będzie uroczysta Msza św. w Kaplicy Cudownego Obrazu pod przewodnictwem abpa Wacława Depo, metropolity częstochowskiego oraz trwające od 20.00 czuwanie połączone z aktem zawierzenia KSM Matce Bożej, a zakończone Apelem Jasnogórskim.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Jasna Góra: tysiąc uczestników spotkania KSM
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.