Jean Vanier w szpitalu, jego stan jest "niestabilny". Pamiętajmy o nim w modlitwie!

Jean Vanier w szpitalu, jego stan jest "niestabilny". Pamiętajmy o nim w modlitwie!
(fot. L'Arche en France / youtube.com)
2 lata temu
KAI / kk

O poważnym stanie zdrowia założyciela wspólnot "L’Arche" oraz "Wiara i Światło" Jeana Vaniera donosi włoska agencja katolicka SIR. 90-letni Vanier korzysta z opieki paliatywnej w szpitalu. Jego stan jest niestabilny, ale on sam zachowuje spokój i ma dobrą opiekę.

We wrześniu ub.r. Vanier skończył 90 lat. W 2017 r. przeszedł atak serca, po którym zaczął prowadzić życie bardziej ukryte w małym domu w Trosly-Breuil, wiosce, w której przed laty złożył "L’Arche" (Arkę).

Urodzony w Genewie 10 września 1928 r. Vanier jest filozofem, pisarzem, znanym autorytetem moralno-religijnym oraz założycielem dwóch międzynarodowych ruchów o charakterze wspólnotowym: "L’Arche" oraz "Wiara i Światło". W centrum tych ruchów są osoby z niepełnosprawnością intelektualną. 137 wspólnot "L’Arche" istniejących w 35 państwach oraz 1600 wspólnot "Wiary i Światła" w 80 krajach to autentyczne centra przemiany dokonującej się w ludziach. Żyjąc we wspólnocie z osobami upośledzonymi umysłowo od 47 lat, Vanier znany jest jako głęboko zaangażowany obrońca osób ubogich i słabych w naszym społeczeństwie.

Arka. Czyli Bóg zaprasza każdego [REPORTAŻ] >>

Vanier jest synem gubernatora generalnego Kanady, we wczesnej młodości był oficerem marynarki wojennej. Po kilku latach służby na jednym z brytyjskich lotniskowców, zrezygnował z kariery wojskowej, po czym studiował teologię i filozofię, co zostało uwieńczone doktoratem na temat Arystotelesa.

W 1964 r. Vanier kierowany wewnętrznym powołaniem wycofał się z życia naukowego i kupił niewielki dom w Trosly-Breuil pod Paryżem, postanawiając odtąd dzielić swe życie z osobami niepełnosprawnymi. Tak powstała pierwsza wspólnota "L’Arche".

Życie wspólnotowe w "L’Arche" opiera się na zasadzie partnerstwa, rozumianego jako wymiana darów pomiędzy osobami zdrowymi a niepełnosprawnymi. Wspólnie prowadzi się dom, spożywa posiłki, pracuje i modli. Nie ma tam też typowego dla instytucji charytatywnych podziału na odrębne światy: opiekunów i podopiecznych. Wzajemnym relacjom towarzyszy zasada przyjaźni.

Jean Vanier określa słabość jako dar oraz szansę, a nawet siłę, która zbliża ludzi do siebie oraz wyzwala w nas dobro.

Vanier nieustannie podkreśla, że osoby z upośledzeniem mają do odegrania wielką rolę we współczesnym świecie i w Kościele. Jego zdaniem osoby te będąc ograniczone w rozwoju intelektualnym, rozwijają się szczególnie w sferze duchowej i emocjonalnej, krótko mówiąc: w sferze miłości. Cechuje je nieograniczone zaufanie, wierność w przyjaźni i bezinteresowność, jak również bardzo głębokie wyczucie sfery sacrum.

Tymi właśnie wartościami - zdaniem Vaniera - upośledzeni mogą służyć otaczającemu światu, goniącemu za powierzchownym sukcesem. Misją wspólnot jest uświadamianie otoczeniu, także wspólnocie Kościoła, istotnego znaczenia ludzi ubogich i upośledzonych.

Vanier, odbierając w 1997 r. nagrodę z rąk Jana Pawła II, powiedział: "Nawet w Kościele, pomimo słów Jezusa i św. Pawła, a także pomimo twych własnych nauk, Ojcze Święty, osoby z upośledzeniem nie są poważane ani dostrzegane jako ważna część Ciała Chrystusowego. Zbyt często uważa się je za niewarte uwagi, traktowane jedynie jako obiekty miłosiernej dobroczynności. Wiele osób zajmujących się nimi nie dostrzega, jakim błogosławieństwem i zaszczytem jest dzielenie z upośledzonymi swego życia".

Vanier odmienił życie najbardziej pogardzanych >>

W kilka lat po powstaniu "L’Arche", Jean Vanier wraz z Marie-Hélène Mathieu powołał kolejny ruch wspólnot "Wiara i Światło", skupiający w swoich wspólnotach osoby zdrowe oraz niepełnosprawnych i ich rodziny, nie mieszkające jednak pod wspólnym dachem, ale w jednej parafii, dzielnicy czy mieście. Tworzą one środowisko, koncentrujące się wokół najsłabszych. Ruch ten powstał w Lourdes, podczas międzynarodowej pielgrzymki osób niepełnosprawnych, zorganizowanej przez Vaniera na Wielkanoc 1971 r.

Ruchy "L’Arche" oraz "Wiara i Światło", choć powstały na gruncie Kościoła katolickiego, dziś zrzeszają, np. w Rosji, Indiach czy na Bliskim Wschodzie, ludzi różnych wyznań i religii. Pokazują w ten sposób, że osoby z upośledzeniem umysłowym mogą odegrać istotną rolę w budowaniu jedności międzywyznaniowej i jedności między religiami.

"Wiara i Światło" skupia obecnie ok. półtora tysiąca wspólnot w 80 krajach: w Polsce jest ich ponad 150. "L’Arche" ma 137 wspólnot w 35 krajach świata, na niemal wszystkich kontynentach.

W Polsce działają trzy wspólnoty "L’Arche": w Śledziejowicach k. Krakowa, w Poznaniu i we Wrocławiu. Tworzona jest wspólnota w Warszawie.

W polskim tłumaczeniu ukazały się książki Jeana Vaniera: "Wspólnota. Wybór pism" (1985), "Mężczyzną i niewiastą stworzył ich" (1987), "Wspólnota miejscem radości i przebaczenia" (1991), "Depresja" (1992), "Zranione ciało" (1993), "Jezus, dar miłości" (1994), "Serce Arki. Duchowość na każdy dzień" (1996), "Każda osoba jest historią świętą" (1999), "Odkryć nasze człowieczeństwo" (2001), "Kochać aż do końca. Skandal umywania nóg" (2002), "Odnaleźć pokój" (2004), "Jak pokonać depresję?" (2007), "Tajemnica Jezusa. Czytanie Ewangelii wg św. Jana" (2008), "Wielkie pytania życia" (2016).

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Anne-Sophie Constant
22,69 zł
34,90 zł

"To jeden z najważniejszych proroków współczesności, wielki nauczyciel duchowości".

ZBIGNIEW NOSOWSKI, redaktor naczelny "Więzi", od ponad 30 lat związany z ruchem Wiara i Światło

"Czy Jean Vanier nosi w sobie jakąś tajemnicę? Jaka jest jego...

Skomentuj artykuł

Jean Vanier w szpitalu, jego stan jest "niestabilny". Pamiętajmy o nim w modlitwie!
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.