W Portugalii powstaje pierwsza wspólnota Arki Jeana Vaniera

W Portugalii powstaje pierwsza wspólnota Arki Jeana Vaniera
(fot. shutterstock.com)
KAI / pk

W Portugalii powstaje pierwsza wspólnota Arki (L'Arche), ruchu założonego przez Kanadyjczyka Jeana Vaniera, w którym zdrowi wolontariusze żyją wspólnie z osobami upośledzonymi umysłowo.

Odpowiedzialnymi za pierwsze struktury organizacji są: Joana Morais e Castro oraz Miguel Santos, rodzice czwórki dzieci, z których jedno urodziło się z zespołem Downa. Jak poinformowało portugalskie małżeństwo, "powołanie do utworzenia nowej wspólnoty", narodziło się m.in. w rezultacie spotkania z Jeanem Vanierem. Okazją do zapowiedzi budowania struktur Arki była czwartkowa prezentacja w sanktuarium w Fatimie portugalskojęzycznej wersji książki Vaniera pt. "Słychać krzyk - tajemnica osoby jest spotkaniem".

Fatima była u podstaw decyzji Jeana Vaniera o założeniu wspólnoty chrześcijańskiej, w której osoby zdrowe mogłyby opiekować się chorymi. Jak powiedział KAI lizboński dominikanin Jose Maria, założyciel Arki przybył do Fatimy z rodzimej Kanady na początku lat 60. XX w. Przez jakiś czas zamieszkał w małym, skromnym domku stosunkowo blisko sanktuarium, które często odwiedzał aby się pomodlić.

- Było to krótko przed jego wyjazdem do Francji, gdzie założył pierwszą wspólnotę Arki - dodał brat Jose Maria.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

W Portugalii powstaje pierwsza wspólnota Arki Jeana Vaniera
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.