"Jedna z najważniejszych inicjatyw Papieża Franciszka"

"Jedna z najważniejszych inicjatyw Papieża Franciszka"
(fot. Grzegorz Gałązka/galazka.deon.pl)
episkopat.pl / psd

W piątek i sobotę przed IV Niedzielą Wielkiego Postu w wielu kościołach na całym świecie będzie możliwość adoracji i spowiedzi przez całą dobę. W ten sposób będzie realizowana inicjatywa "24 godziny dla Pana", do której zachęcał Ojciec Święty Franciszek.

Jedną z najważniejszych inicjatyw pastoralnych Papieża Franciszka nazywa 24 godziny dla Pana bp Grzegorz Ryś. Zapraszając do włączenia się w akcję, wyjaśnia, że liturgia pokutna oraz sakrament pojednania i pokuty jest przygotowaniem do IV Niedzieli Wielkiego Postu czyli Niedzieli radości - "Laetare".

DEON.PL POLECA- To jest czas dla Pana, ale tak naprawdę to jest czas również dla nas - podkreśla rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik. Dodaje, że inicjatywa jest okazją do tego, by powoli, bez pośpiechu zatrzymać się, by podjąć refleksję nad swoim życiem i spotkać się z Panem Bogiem.

Inicjatywa 24 godziny dla Pana jest propozycją duszpasterską, która może być realizowana w różnych formach. Były one obecne już wcześniej - np. w ramach Nocy Konfesjonałów czy wydłużonej spowiedzi podczas rekolekcji i misji parafialnych.

Ojciec Święty Franciszek w Bulli Misericordiae Vultus z kwietnia 2015 r. podkreślał, że wiele osób powraca dziś do Sakramentu Pojednania i odnajduje w nim często drogę powrotu do Pana, "aby żyć chwilą intensywnej modlitwy oraz nadać sens własnemu życiu". Papież zachęcał do rozpropagowania inicjatywy przedłużonej adoracji i spowiedzi w diecezjach.

Na stronach internetowych diecezji można znaleźć spis kościołów, które będą otwarte przez całą noc. W Krakowie będzie to pięć kościołów. W większości z nich wydarzenie otworzą nabożeństwa pokutne, które w parafii św. Brata Alberta poprowadzi bp Grzegorz Ryś, u franciszkanów - bp Damian Muskus, a w parafii MB Różańcowej - bp Jan Zając. W kościele NMP z Lourdes inicjatywę "24 godziny dla Pana" rozpocznie Msza św. pod  przewodnictwem abp. Marka Jędraszewskiego.

W Warszawie adoracja i spowiedź przez całą noc będą trwały m.in. w Świątyni Opatrzności Bożej na Wilanowie, w kościele św. Jakuba na Ochocie i w Parafii św. Klemensa Hofbauera na Woli. W Poznaniu miejscem całodobowej spowiedzi będzie Bazylika-Kolegiata Poznańska, a we Wrocławiu -  Archikatedra pw. św. Jana Chrzciciela.

"Z przekonaniem na nowo kładziemy w centrum Sakrament Pojednania, ponieważ pozwala dotknąć nam wielkość miłosierdzia" - pisał Ojciec Święty. Dodawał, że nie zmęczy go powtarzanie, żeby spowiednicy stali się prawdziwym znakiem miłosierdzia Ojca.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Jedna z najważniejszych inicjatyw Papieża Franciszka"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.