Jedna z najważniejszych katolickich nagród trafiła do prawników. "Czynią pokój Chrystusa"

Jedna z najważniejszych katolickich nagród trafiła do prawników. "Czynią pokój Chrystusa"
astuteoak [CC BY-SA 2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0)]

Pax Christi International uhonorowała Europejskich Prawników na Lesbos (ELIL) jako laureata międzynarodowej nagrody pokojowej Pax Christi w 2019 r.

Wręczenie nagrody miało miejsce podczas ceremonii, która odbyła się w Brukseli w środę wieczorem, 26 czerwca.

Nagroda została zaakceptowana przez dyrektora zarządzającego ELIL, Philipa Worthingtona, który wygłosił przemówienie na temat pracy ELIL i ich wysiłków na rzecz ochrony praw człowieka migrantów i uchodźców.

Wieczór rozpoczął się przemówieniem podkreślającym centralne znaczenie uznania godności ludzkiej każdej osoby przez biskupa Kevina Dowlinga (Rustenburg, Republika Południowej Afryki), współprzewodniczącego Pax Christi International. Po jego przemówieniu wystąpiła Marie Dennis, współprzewodnicząca Pax Christi International, zwracając uwagę na znaczenie kryzysu uchodźczego dla Pax Christi i organizacji członkowskich na całym świecie.

DEON.PL POLECA

Jedna z najważniejszych katolickich nagród trafiła do prawników.

Członkowie ELIL (fot. paxchristi.net)

ELIL, jedna z nielicznych organizacji świadczących pomoc prawną na greckiej wyspie Lesbos (jeden z głównych punktów w Europie, do którego docierają migranci), została założona w czerwcu 2016 r.

Od tego czasu, wraz z małym stałym personelem, prawie 150 wolontariuszy-prawników azylowych z 17 krajów zapewniło bezpłatną pomoc prawną ponad 9 000 osób, z których większość pochodzi z Syrii, Iraku lub Afganistanu.

ELIL jest największą organizacją świadczącą pomoc prawną dla osób ubiegających się o azyl na Lesbos oraz małoletnich bez opieki, którzy zostali nieprawidłowo zarejestrowani jako dorośli (łącznie ponad 500 przypadków) i osoby ubiegające się o azyl, które przebywają w areszcie (łącznie prawie 200 spraw).

Oprócz innych usług, ELIL pomaga również w łączeniu rodzin, pomagając w wnioskach o łączenie rodzin na podstawie konwencji dublińskiej.

Założona w 1988 r. Międzynarodowa Nagroda Pokoju Pax Christi jest finansowana przez Fundusz Pokoju Kardynała Bernardusa Alfrinka i honoruje współczesne osoby i organizacje, które opowiadają się za pokojem, sprawiedliwością i niestosowaniem przemocy w różnych częściach świata.

Międzynarodowy katolicki ruch pokojowy Pax Christi (łac. Pokój Chrystusa) został założony 74 lata temu po zakończeniu 1945 roku przez Marthę Dortel-Claudot i bpa Pierre-Marie Theasa. Jest to katolicka organizacja na rzecz pokoju, jej misją jest "zmiana świata niszczonego przez przemoc, terroryzm, pogłębiające się nierówności i globalne niebezpieczeństwa".

Karol Wilczyński - redaktor DEON.pl. Współtwórca islamistablog.pl. Członek wspólnoty Hanna działającej w Krakowie na rzecz wykluczonych. Członek Rady Dialogu Międzyreligijnego i Ekumenizmu Archidiecezji Krakowskiej

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Franz Jalics SJ

Niespokojne jest nasze serce, dopóki nie spocznie w Tobie
św. Augustyn

Nasze życie duchowe składa się z kilku etapów. Wraz z wewnętrznym rozwojem uświadamiamy sobie różne potrzeby, na przykład dostrzegamy konieczność zmiany formy modlitwy...

Skomentuj artykuł

Jedna z najważniejszych katolickich nagród trafiła do prawników. "Czynią pokój Chrystusa"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.