Jerozolima: mniej pielgrzymów w Niedzielę Palmową

Jerozolima: mniej pielgrzymów w Niedzielę Palmową
(fot. shutterstock.com)
4 lata temu
KAI / pk

Tradycyjną procesją w Niedzielę Palmową rozpoczęły się w Jerozolimie uroczystości Wielkiego Tygodnia. W procesji przez Górę Oliwną do kościoła św. Anny na jerozolimskim Starym Mieście uczestniczyło mniej pielgrzymów niż w minionych latach, zarówno zagranicznych jak i lokalnych.

Wśród lokalnych pielgrzymów w tym roku zabrakło zwłaszcza chrześcijan z regionu Zachodniego Brzegu. W procesji uczestniczył także łaciński patriarcha Jerozolimy Fouad Twal.

Według rzecznika policji, w procesji uczestniczyło ok. 15 tysięcy osób, a więc o połowę mniej niż w ubiegłym roku. Nad ich bezpieczeństwem czuwało ponad 350 policjantów.

Proboszcz katolickiej parafii Ramallah, Ibrahim Schomali uważa, że powodem nieobecności arabskich chrześcijan jest zagrożone bezpieczeństwo. Jego zdaniem po aktach przemocy i akcjach odwetowych izraelskich sił bezpieczeństwa, wielu Palestyńczyków lęka się odwiedzać Jerozolimę. Ponadto władze Izraela dopiero w piątek wydały odpowiednie zezwolenia na wjazd, a dla wielu parafii jest to za krótki czas i dlatego zamiast 30 autokarów z Zachodniego Brzegu, jak to było w ubiegłym roku, teraz z parafii Ramallah, Betlejem, Bejt Dżala i Bejt Sahour mogło pojechać jedynie 12.

Procesja z palmami, odbywana na pamiątkę wjazdu Jezusa przed ukrzyżowaniem do Jerozolimy, jest dla pielgrzymów jednym z głównych wydarzeń Wielkiego Tygodnia. Rozpoczyna się w niewielkim kościółku w Betfage po wschodniej stronie Góry Oliwnej. Miejsce to ma tak wyjątkowe znaczenie, gdyż wiąże się z nim podanie o osiołku, na którym Jezus triumfalnie wjechał do Jerozolimy przed świętem Paschy. Właśnie tutaj uczniowie Chrystusa odnaleźli zwierzę. Tę opowieść upamiętnia kamień znajdujący się obok ołtarza. Krzyżowcy wierzyli, że właśnie na nim Pan Jezus postawił stopę wsiadając na osiołka.

Pięciokilometrowy szlak procesji prowadzi na szczyt Góry Oliwnej, następnie jej grzbietem mijając kościół "Pater Noster", sanktuarium "Dominus Flevit", ogród Getsemani, schodzi Bramą św. Szczepana do kościoła św. Anny. Tam, na zakończenie uroczystości, łaciński patriarcha Jerozolimy udziela błogosławieństwa uczestnikom procesji relikwią Krzyża Świętego.

W Wielki Czwartek następuje liturgia Wieczerzy Pańskiej i obrzęd umycia nóg, procesja do Sali Wieczernika na górze Syjon oraz nocne czuwanie przy Ogrodzie Oliwnym. W Wielki Piątek chrześcijanie różnych wyznań przechodzą Via Dolorosa niosąc wielkie drewniane krzyże na pamiątkę męki Jezusa. Katolicka liturgia Zmartwychwstania Pańskiego odprawiana jest wczesnym rankiem w Wielką Sobotę.

Przed rozpoczęciem okresu wielkanocnego i wzmożonego w tym czasie napływu gości przedstawiciele izraelskiego ministerstwa turystyki wyrażali zaniepokojenie brakiem odpowiedniego bezpieczeństwa. Spowodowało to znaczne zmniejszenie liczby turystów w miesiącach zimowych. Niekorzystne wyniki odnotowała branża turystyczna także w następstwie wojny w Strefie Gazy latem 2014 roku. Według ministerstwa turystyki liczba gości spadła wówczas z ok. 3,5 miliona w 2013 do 3,1 miliona, czyli o ok. 12 proc., w 2015 roku.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Jerozolima: mniej pielgrzymów w Niedzielę Palmową
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Jerozolima: mniej pielgrzymów w Niedzielę Palmową
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.