Jerozolima: rozpoczęły się obchody Triduum Paschalnego

Jerozolima: rozpoczęły się obchody Triduum Paschalnego
(fot. shutterstock.com)
3 lata temu
KAI / pk

W Wielki Czwartek 13 kwietnia rozpoczęły się w Jerozolimie obchody Triduum Paschalnego.

Mszy św. Wieczerzy Pańskiej w Bazylice Grobu Pańskiego z udziałem setek katolików przewodniczył, po raz pierwszy w tym charakterze, administrator apostolski Łacińskiego Patriarchatu Jerozolimy abp Pierbattista Pizzaballa, następca patriarchy-seniora abp Fouada Twala. - Zwycięstwo Chrystusa na krzyżu ujawnia, że władza, sukces, pieniądze, ideologie i przemoc są dziełem diabła - powiedział w kazaniu arcybiskup-franciszkanin.

Obchodom Triduum towarzyszą silne środki bezpieczeństwa. Od Wielkiego Czwartku wieczorem do Niedzieli Wielkanocnej chrześcijanie biorą udział w uroczystościach upamiętniających mękę i zmartwychwstanie Jezusa. Pomimo różnic w używanych kalendarzach w tym roku Kościoły Wschodu i Zachodu obchodzą Wielkanoc w tym samym dniu. Trwają też obchody żydowskiego święta Pesach, rozpoczęte się 10 kwietnia, które zakończą się 18 bm.

- Mistrzowska restauracja Kaplicy Grobu Pańskiego odsłoniła nie przemieniającą moc Tajemnicy Paschalnej, która była zdolna do «ponownego zjednoczenia tego, co rozproszone, zgromadzenia różnych grup i społeczności, aby przywrócić jedność w naszych podzielonych wspólnotach - powiedział abp Pizzaballa. Przestrzegł przed pustymi słowami i rytuałami. - Miłość, która nie stanie się ofiarą, nie zmieni świata, ale kończy się zawsze tylko na uczuciu lub demagogii; kapłaństwo, które nie promuje relacji i spotkania, jest tylko pracą zawodową lub władzą. Zwycięstwo Chrystusa na krzyżu ujawnia, że władza, sukces, pieniądze, ideologie i przemoc są dziełem diabła - zaznaczył odzieja.

Msza św. Wieczerzy Pańskiej jest w większości kościołów odprawiana w Wielki Czwartek wieczorem, jednakże ze względu na obowiązujące w jerozolimskiej Bazylice Grobu Pańskiego status quo katolicy mogą ją sprawować jedynie tego dnia rano.

W trakcie liturgii abp Pizzaballa umył stopy 12 franciszkanom i seminarzystom i poświęcił oleje święte.

Na placu przed świątynią sprawowane były też liturgie z rytuałem obmycia stóp Kościołów chrześcijańskich różnych rytów.

Nad przebiegiem uroczystości czuwają izraelskie siły bezpieczeństwa. Według mediów do pilnowania porządku podczas świąt żydowskich i chrześcijańskich na Starym Mieście Jerozolimy zaangażowano dodatkowo 1,5 tys. policjantów. W sumie czuwa 3,3 tys. policjantów i żołnierzy.

W Wielki Czwartek po południu odbędzie się jeszcze procesja do Wieczernika na Górze Syjon i nocne czuwanie modlitewne w Ogrodzie Gethsemani na Górze Oliwnej. W Wielki Piątek wąskim uliczkami jerozolimskiej Via Dolorosa przejdzie Droga Krzyżowa.

Uroczystości Wigilii Zmartwychwstania Pańskiego w Bazylice Grobu Pańskiego odbędą się wczesnym rankiem w Wielką Sobotę.

Izraelskie Ministerstwo Turystyki oczekuje, że w okresie Świąt Wielkanocnych i Pesachu przyjedzie do Jerozolimy o ok. 15 proc. gości więcej niż w ub.r. Według rzeczniczki ministerstwa, w Wielkim Tygodniu do miasta przybędzie ok. 80 tys. pielgrzymów chrześcijańskich oraz dwukrotnie więcej Żydów na Pesach. Przez dwa ostatnie lata, ze względu na utrzymujące się tam napięcia i zagrożenia, znacznie spadła liczba turystów i pielgrzymów zarówno w samej Jerozolimie, jak i w regionie.

Nie wiadomo jeszcze, czy na Wielkanoc będą mogli przyjechać do Jerozolimy i na Zachodni Brzeg Jordanu chrześcijanie ze Strefy Gazy.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Jerozolima: rozpoczęły się obchody Triduum Paschalnego
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Jerozolima: rozpoczęły się obchody Triduum Paschalnego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.