Jerozolima: start remontu Kaplicy Grobu Pańskiego

Jerozolima: start remontu Kaplicy Grobu Pańskiego
(fot. Michael Privorotsky / flickr.com / CC BY-NC-ND 2.0)
5 lat temu
KAI/ ed

Po prawosławnej Wielkanocy, która w tym roku wypadała 1 maja, w Bazylice Zmartwychwstania Chrystusa w Jerozolimie rozpoczną się prace remontowe przy Kaplicy Grobu Pańskiego.

Uzgodnienie w sprawie ich przeprowadzenia zawarły trzy Kościoły sprawujące pieczę nad tą świątynią, wzniesioną nad grobem Pana Jezusa: prawosławny, ormiański i katolicki, reprezentowany przez franciszkanów z Kustodii Ziemi Świętej.

Dokumentacją robót zajmą się eksperci ze strony każdej z tych wspólnot wyznaniowych, w tym ok. 30 profesorów uniwersytetu technicznego z Aten. Finansują je - obok wspomnianych wyznań chrześcijańskich - Światowy Fundusz Zabytków (World Monuments Fund - WMF), prywatni darczyńcy i król Jordanii Abd Allah II ibn Husajn, który jest kustoszem miejsc świętych we Wschodniej Jerozolimie.

W ramach remontu Kaplica Grobu Pańskiego zostanie rozebrana a następnie odtworzona, przy czym zabrudzone części oczyści się, a zniszczone zastąpi nowymi. Nawet jednak podczas tych robót pielgrzymi mają mieć zapewniony dostęp do miejsca spoczynku i zmartwychwstania Chrystusa.

W obecnym kształcie Kaplicę wzniesiono na początku XIX wieku, po zniszczeniu poprzedniej przez pożar. Od tamtego czasu marmurowe bloki, z których została zbudowana, były wystawione zwłaszcza na działanie świec, tak często używanych w kulcie chrześcijańskim wszystkich wyznań. Uszkodziły ją też wstrząsy sejsmiczne, a najbardziej ten, który nawiedził Jerozolimę w 1934 r.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Jerozolima: start remontu Kaplicy Grobu Pańskiego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.