Jest nowy biskup w archidiecezji przemyskiej

Jest nowy biskup w archidiecezji przemyskiej
(fot. episkopat.pl)
1 miesiąc temu
KAI / PAP / kk

Ks. Krzysztof Chudzio, dotychczasowy proboszcz parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Jasienicy Rosielnej został mianowany biskupem pomocniczym archidiecezji przemyskiej. Decyzję Ojca Świętego ogłosiła dziś w południe Stolica Apostolska.

"Przyjmujemy decyzję Ojca Świętego z wdzięcznością i radością. Cieszymy się, że w osobie biskupa nominata archidiecezja otrzymuje Pasterza, który przez wiele lat swojej kapłańskiej posługi gorliwie służył Kościołowi, tak w Polsce, jak i za jej granicami. Pełnił wiele funkcji, zarówno duszpasterskich, jak i administracyjnych, przez które został dobrze przygotowany do czekających go nowych zadań" – napisał w komunikacie abp Szal.

Hierarcha dodał, że "z racji na aktualną sytuację data przyjęcia przez biskupa nominata święceń biskupich zostanie podana w późniejszym terminie".

Ks. Chudzio urodził się w 1963 roku w Przemyślu. Tam też ukończył szkołę średnią oraz Wyższe Seminarium Duchowne; jest także absolwentem teologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. W 1988 roku z rąk biskupa Ignacego Tokarczuka przyjął święcenia kapłańskie.

Bezpośrednio po święceniach pracował jako wikariusz w parafii św. Wojciecha w Krośnie. Rok później rozpoczął pracę duszpasterską w diecezji kamieniecko-podolskiej na Ukrainie. Oprócz działalności duszpasterskiej był tam m.in. wikariuszem generalnym, kanclerzem kurii oraz sekretarzem biskupa diecezjalnego Jana Olszańskiego.

W 2005 roku powrócił do macierzystej diecezji, gdzie był m.in. dyrektorem Muzeum Archidiecezjalnego, notariuszem w Sądzie Metropolitalnym. W latach 2006-15 był ojcem duchownym w przemyskim WSD.

Od 2015 roku jest proboszczem parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Jasienicy Rosielnej oraz wicedziekanem dekanatu domaradzkiego.

Gratulacje dla nowego biskupa przesłał przewodniczący Episkopatu Polski, abp Stanisław Gądecki.

Publikujemy tekst listu:

Warszawa, dnia 3 kwietnia 2020 roku

Ekscelencjo, Najdostojniejszy Księże Biskupie Nominacie,

Z radością przyjąłem dzisiejszy Komunikat Nuncjatury Apostolskiej w Polsce, w którym poinformowano, iż Ojciec Święty Franciszek mianował Czcigodnego Księdza Prałata Biskupem Pomocniczym Archidiecezji Przemyskiej.

Jako przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski witam w gronie polskich biskupów i zapraszam do wytężonej pracy w ramach różnorodnych gremiów naszej konferencji.

Jednocześnie przesyłam jak najserdeczniejsze życzenia i gratulacje z okazji nominacji oraz zapewnienia o modlitwie wiernych i pasterzy Kościoła w Polsce.

Życie i posługę Waszej Ekscelencji powierzam Bogu, za wstawiennictwem Jasnogórskiej Królowej Polski.

Na wykonywanie zadań zleconych przez Ducha Świętego z serca błogosławię, przesyłając braterskie pozdrowienia w Chrystusie,

+ Stanisław Gądecki

Arcybiskup Metropolita Poznański

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

Wiceprzewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE)

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Dominique Wolton
18,39 zł
30,64 zł

„Niczego się nie boję…” Papież Franciszek podsumowuje pięć lat swojego pontyfikatu

Zwolennicy nazywają go prorokiem, zagorzali krytycy – heretykiem. Od momentu objęcia urzędu wprowadza rewolucyjne zmiany w Kurii Rzymskiej. Zadziwia świat, rezygnując z mieszkania w...

Skomentuj artykuł

Jest nowy biskup w archidiecezji przemyskiej
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Jest nowy biskup w archidiecezji przemyskiej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.