Jest nowy moderator Wspólnoty "Mamre". Został nim ks. dr Marian Duda

Jest nowy moderator Wspólnoty "Mamre". Został nim ks. dr Marian Duda
Ks. dr Marian Duda został nowym moderatorem wspólnoty "Mamre" (fot. Studio TV NIEDZIELA / YouTube.com)
PAP / tk

Abp Wacław Depo mianował asystentem kościelnym ks. prał. dr. hab. Mariana Dudę moderatorem stowarzyszenia wiernych Wspólnota Przymierza Rodzin "Mamre". Swoją pracę rozpocznie 1 września br. – poinformowała archidiecezja częstochowska.

Wspólnotę Przymierza Rodzin "Mamre" założył i opiekował się nią od 14 lutego 2000 r. ks. dr Włodzimierz Cyran, znany z odprawiania w kościołach egzorcyzmów.

Nieprawidłowościach w funkcjonowaniu Wspólnoty "Mamre"

W związku z niepokojącymi sygnałami o nieprawidłowościach w funkcjonowaniu i zarządzaniu Wspólnotą w styczniu 2022 r. ordynariusz częstochowski zarządził jej wizytację. Miało w niej dochodzić do nadużyć, a nawet aktów przemocy psychicznej. Po wizytacji abp. Depo zapowiedział uporządkowanie formy prawnej funkcjonowania Wspólnoty, zmiany sposobu pełnienia w niej funkcji oraz sprawowania przez Kościół nadzoru nad całym dziełem.

W imieniu Kościoła abp Depo przeprosił także wszystkich, którzy "zostali zranieni przez ludzi związanych ze Wspólnotą".

"Moje przeprosiny zapewne nie zdołają ukoić bólu, ale mimo wszystko proszę o wybaczanie wszelkich błędów i niedopatrzeń, które na pewno nie wynikały ze złej woli, ale raczej ze zbytniego zaufania i wiary w ludzką dobroć i odpowiedzialność " – stwierdził w liście do członków wspólnoty abp Depo. "Sytuacja związana ze Wspólnotą jest gorzką lekcją dla mnie i chyba dla całego Kościoła, by jeszcze baczniej czuwać nad działaniem grup i wspólnot kościelnych" – dodał.

Ks. Marian Duda nowym moderatorem Wspólnoty "Mamre"

Nowym moderatorem Wspólnoty od 1 września będzie ks. prał. dr hab Marian Duda. Duchowny święcenia kapłańskie przyjął 1975 r. W latach 1988–1997 był członkiem Komisji Episkopatu ds. Duszpasterstwa Akademickiego. W 1988 r. współzałożył Katolicki Związek Akademickiego Emaus w Częstochowie, którego był kapelanem. W 1990 r. był inicjatorem powstania partii Unia Laikatu Katolickiego i przez trzy lata jej pierwszym kapelanem. W 1991 r. założył Radio Fiat w Częstochowie. W latach 1996–2003 pełnił posługę proboszcza parafii archikatedralnej Świętej Rodziny w Częstochowie, a w latach 2000–2001 był jednocześnie organizatorem i proboszczem parafii Narodzenia Pańskiego. W 1997–2003 był kapelanem Arcybractwa Świętej Rodziny, redaktorem biuletynów "Święta Rodzina" (1996–2003) i "Salvator" (2000–2001). W 1999 założył przychodnię lekarską przy parafii Świętej Rodziny. Jest również założycielem pierwszej w kraju kaplicy na dworcu PKP w Częstochowie.

Od 2001 r. jest kapelanem wspólnoty zakonnej Małych Sióstr Baranka w Choroniu k. Częstochowy, od 2013 r. także Małych Braci Baranka. Od 2007 r. wykłada na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie i w Wyższym Instytucie Teologicznym im. NMP Stolicy Mądrości w Częstochowie.

Duchowny jest autorem ponad 40 książek z zakresu duszpasterstwa. W 2015 r. został odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności.

Wspólnota Przymierza Rodzin "Mamre" w świetle Kodeksu prawa kanonicznego jest stowarzyszeniem wiernych o charakterze prorodzinnym i w swej duchowości korzysta z doświadczenia katolickiego Ruchu Odnowy w Duchu Świętym.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Grzegorz Strzelczyk

Bóg – Jeden w Trójcy – jest wspólnotą Osób. Zostaliśmy stworzeni na obraz i podobieństwo właśnie takiego Boga, dlatego drugi człowiek nie może pozostawać „na zewnątrz” naszego życia i naszej wiary. Z tego samego powodu...

Skomentuj artykuł

Jest nowy moderator Wspólnoty "Mamre". Został nim ks. dr Marian Duda
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.