"Nieprawidłowości" we wspólnocie "Mamre". Abp Depo przeprasza i zapowiada, że wyciągnie konsekwencje

"Nieprawidłowości" we wspólnocie "Mamre". Abp Depo przeprasza i zapowiada, że wyciągnie konsekwencje
fot. Studio TV NIEDZIELA / YouTube
PAP / pk

Konieczne będzie wyciągnięcie konsekwencji wobec osób, które dopuściły się zaniedbań lub krzywd we Wspólnocie Przymierza Rodzin "Mamre" - zaznaczył metropolita częstochowski abp Wacław Depo. Zapowiedział także zmianę sposobu pełnienia w niej funkcji i sprawowania przez Kościoła nadzoru nad tym dziełem.

W wydanym w poniedziałek liście do diecezjan, metropolita częstochowski abp Wacław Depo poinformował, że zakończyła się wizytacja Wspólnoty Przymierza Rodzin "Mamre", zarządzona w styczniu 2022 r. w związku z niepokojącymi sygnałami o nieprawidłowościach w jej funkcjonowaniu i zarządzaniu.

"Pierwszym etapem realizacji wniosków wizytacyjnych jest uporządkowanie formy prawnej funkcjonowania Wspólnoty. Kolejnymi będzie zmiana sposobu pełnienia w niej funkcji, sprawowania nadzoru i troski Kościoła o to dzieło" - zapowiedział metropolita częstochowski.

Podkreślił, że "konieczne będzie także wyciągnięcie konsekwencji wobec osób, które dopuściły się zaniedbań lub krzywd". "Mogę zagwarantować, że sprawy te nie będą zbagatelizowane" - napisał abp Depo.

DEON.PL POLECA

Biskup przeprasza tych, którzy "zostali zranieni przez ludzi związanych ze Wspólnotą"

Zastrzegł, że "podziękowania dla dotychczasowego moderatora Wspólnoty, wbrew temu, jak to niektórzy mogli odebrać, nie są w żadnej mierze odrzuceniem zastrzeżeń czy zaprzeczeniem skargom tych, którzy doznali krzywdy, ale uczciwym uznaniem, że dokonało się przez jego posługę także wiele dobra, a Wspólnota przeżywała pod jego kierownictwem ogromny rozwój".

W imieniu Kościoła, abp Depo przeprosił wszystkich, którzy "zostali zranieni przez ludzi związanych ze Wspólnotą".

"Moje przeprosiny zapewne nie zdołają ukoić bólu, ale mimo wszystko proszę o wybaczanie wszelkich błędów i niedopatrzeń, które na pewno nie wynikały ze złej woli, ale raczej ze zbytniego zaufania i wiary w ludzką dobroć i odpowiedzialność. Sytuacja związana ze Wspólnotą jest bez wątpienia gorzką lekcją dla mnie i chyba dla całego Kościoła, by jeszcze baczniej czuwać nad działaniem grup i wspólnot kościelnych" - stwierdził abp Depo.

Wspólnota Przymierza Rodzin "Mamre" w świetle Kodeksu prawa kanonicznego jest stowarzyszeniem wiernych o charakterze prorodzinnym i w swej duchowości korzysta z doświadczenia katolickiego Ruchu Odnowy w Duchu Świętym.

W świetle polskiego prawa państwowego jest organizacją kościelną Kościoła katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej pod nazwą Wspólnota Przymierza Rodzin "Mamre" z siedzibą w Częstochowie, erygowaną dekretem arcybiskupa częstochowskiego 14 lutego 2000 r. Założył ją ks. dr Włodzimierz Cyran, który znany jest z odprawiania w kościołach egzorcyzmów. Na czas wizytacji i do chwili podjęcia stosownych decyzji założycielowi i moderatorowi wspólnoty ks. Włodzimierzowi Cyranowi zawieszono uprawnienie do pełnienia posługi egzorcysty.

Źródło: PAP / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Roman Groszewski SJ

Nie bój się, jesteś wolny

Pragniemy szczęścia i poczucia, że przeżywamy swoje życie w pełni. Żeby to osiągnąć, wyznaczamy sobie różne cele, planujemy, podejmujemy decyzje. Tym wszystkim działaniom bardzo często towarzyszy jednak lęk.

Jak przestać...

Skomentuj artykuł

"Nieprawidłowości" we wspólnocie "Mamre". Abp Depo przeprasza i zapowiada, że wyciągnie konsekwencje
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.