"Nieprawidłowości" we wspólnocie "Mamre". Abp Depo przeprasza i zapowiada, że wyciągnie konsekwencje

"Nieprawidłowości" we wspólnocie "Mamre". Abp Depo przeprasza i zapowiada, że wyciągnie konsekwencje
fot. Studio TV NIEDZIELA / YouTube
PAP / pk

Konieczne będzie wyciągnięcie konsekwencji wobec osób, które dopuściły się zaniedbań lub krzywd we Wspólnocie Przymierza Rodzin "Mamre" - zaznaczył metropolita częstochowski abp Wacław Depo. Zapowiedział także zmianę sposobu pełnienia w niej funkcji i sprawowania przez Kościoła nadzoru nad tym dziełem.

W wydanym w poniedziałek liście do diecezjan, metropolita częstochowski abp Wacław Depo poinformował, że zakończyła się wizytacja Wspólnoty Przymierza Rodzin "Mamre", zarządzona w styczniu 2022 r. w związku z niepokojącymi sygnałami o nieprawidłowościach w jej funkcjonowaniu i zarządzaniu.

"Pierwszym etapem realizacji wniosków wizytacyjnych jest uporządkowanie formy prawnej funkcjonowania Wspólnoty. Kolejnymi będzie zmiana sposobu pełnienia w niej funkcji, sprawowania nadzoru i troski Kościoła o to dzieło" - zapowiedział metropolita częstochowski.

Podkreślił, że "konieczne będzie także wyciągnięcie konsekwencji wobec osób, które dopuściły się zaniedbań lub krzywd". "Mogę zagwarantować, że sprawy te nie będą zbagatelizowane" - napisał abp Depo.

Biskup przeprasza tych, którzy "zostali zranieni przez ludzi związanych ze Wspólnotą"

Zastrzegł, że "podziękowania dla dotychczasowego moderatora Wspólnoty, wbrew temu, jak to niektórzy mogli odebrać, nie są w żadnej mierze odrzuceniem zastrzeżeń czy zaprzeczeniem skargom tych, którzy doznali krzywdy, ale uczciwym uznaniem, że dokonało się przez jego posługę także wiele dobra, a Wspólnota przeżywała pod jego kierownictwem ogromny rozwój".

W imieniu Kościoła, abp Depo przeprosił wszystkich, którzy "zostali zranieni przez ludzi związanych ze Wspólnotą".

"Moje przeprosiny zapewne nie zdołają ukoić bólu, ale mimo wszystko proszę o wybaczanie wszelkich błędów i niedopatrzeń, które na pewno nie wynikały ze złej woli, ale raczej ze zbytniego zaufania i wiary w ludzką dobroć i odpowiedzialność. Sytuacja związana ze Wspólnotą jest bez wątpienia gorzką lekcją dla mnie i chyba dla całego Kościoła, by jeszcze baczniej czuwać nad działaniem grup i wspólnot kościelnych" - stwierdził abp Depo.

Wspólnota Przymierza Rodzin "Mamre" w świetle Kodeksu prawa kanonicznego jest stowarzyszeniem wiernych o charakterze prorodzinnym i w swej duchowości korzysta z doświadczenia katolickiego Ruchu Odnowy w Duchu Świętym.

W świetle polskiego prawa państwowego jest organizacją kościelną Kościoła katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej pod nazwą Wspólnota Przymierza Rodzin "Mamre" z siedzibą w Częstochowie, erygowaną dekretem arcybiskupa częstochowskiego 14 lutego 2000 r. Założył ją ks. dr Włodzimierz Cyran, który znany jest z odprawiania w kościołach egzorcyzmów. Na czas wizytacji i do chwili podjęcia stosownych decyzji założycielowi i moderatorowi wspólnoty ks. Włodzimierzowi Cyranowi zawieszono uprawnienie do pełnienia posługi egzorcysty.

Źródło: PAP / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Roman Groszewski SJ

Nie bój się, jesteś wolny

Pragniemy szczęścia i poczucia, że przeżywamy swoje życie w pełni. Żeby to osiągnąć, wyznaczamy sobie różne cele, planujemy, podejmujemy decyzje. Tym wszystkim działaniom bardzo często towarzyszy jednak lęk.

Jak przestać...

Skomentuj artykuł

"Nieprawidłowości" we wspólnocie "Mamre". Abp Depo przeprasza i zapowiada, że wyciągnie konsekwencje
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.