"Jesteśmy daleko od realizacji Soboru"

"Jesteśmy daleko od realizacji Soboru"
(fot. Wikimedia Commons)
KAI / mm

Jesteśmy jeszcze daleko od wcielenia Soboru Watykańskiego II w życie Kościoła - uważa kard. Walter Brandmüller.

W wywiadzie dla agencji Zenit były przewodniczący Papieskiego Komitetu Nauk Historycznych wyraził opinię, że 50 lat, które minęły od tego wydarzenia to zbyt mało, by zrozumieć jego nauczanie. Trzeba wciąż studiować soborowe dokumenty, a następnie je realizować - uważa 85-letni niemiecki kardynał.

DEON.PL POLECAPytany skąd biorą się fałszywe interpretacje tego soboru, odpowiada, że z fałszywego pojęcia o tym, czym jest Kościół. - Jeśli Kościół definiuje się jako Chrystusa mistycznego obecnego w historii, rzeczywistość Bosko-ludzką, z pewnością interpretuje się sobór inaczej. Sobór Powszechny taki jak Vaticanum II jest wypełnianiem najwyższego Magisterium Kościoła i jego dokumenty mają decydujące znaczenie dla Kościoła. Wielu jednak zawsze go postrzegało, opisywało i interpretowało jedynie jako rzeczywistość historyczną, ludzką, socjologiczną, polityczną itp. - wskazał bawarski purpurat.

Odnosząc się do hipotezy, że papież Franciszek mógłby zwołać Sobór Watykański III, odparł, że "wszystko jest możliwe", ale osobiście nie sądzi, aby tak się stało. Zaznacza jednak, że jest historykiem, dlatego woli mówić o przeszłości.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Jesteśmy daleko od realizacji Soboru"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.