Jezuici tworzą prowincję środkowoeuropejską

Jezuici tworzą prowincję środkowoeuropejską
(fot. Jesuits Global)
1 miesiąc temu
KAI / kk

W związku ze spadkiem liczby zakonników jezuici łączą prowincje. Od 2021 roku prowincje niemiecka, austriacka, szwajcarska i litewsko-łotewska przestaną istnieć, a należących do nich 443 braci i ojców wejdzie w skład nowo utworzonej prowincji środkowoeuropejskiej.

Jej prowincjałem został mianowany o. Bernhard Bürgler z Austrii. Ujawnił on, że fuzja przygotowywana była od kilku lat. Chodziło o stworzenie struktury, która – przy zmniejszającej się liczbie zakonników – służyłaby misji Towarzystwa Jezusowego.

– Im mniejsza prowincja, tym trudniejsze staje się wypełnianie misji – przekonuje o. Bürgler. Wyjaśnia, że w większej prowincji łatwiej jest znaleźć osoby zdolne i zaangażowane, mogące podjąć daną pracę. Z kolei w małej prowincji nie zawsze da się skierować zakonnika do pracy dostosowanej do jego zdolności.

Przełożony nowej prowincji zwrócił też uwagę, że w świecie, w którym zaczynają dominować tendencje narodowe jezuici idą w przeciwnym kierunku: współpracy międzynarodowej. Naśladują w tym swego założyciela św. Ignacego Loyolę, którego pierwsi współpracownicy pochodzili z różnych narodów.

Towarzystwo Jezusowe powstało w 1540 r. Liczy dziś 16 700 członków. Jezuici dali Kościołowi 230 błogosławionych i świętych, w tym trzech Polaków: Stanisława Kostkę, Andrzeja Bobolę i Melchiora Grodzieckiego. Łączą duchowość, nauczanie i służbę społeczną.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
św. Ignacy Loyola
15,00 zł
20,00 zł

Jednakże w tym [następstwie myśli] była taka różnica: kiedy myślał o rzeczach światowych, doznawał w tym wielkiej przyjemności, a kiedy znużony porzucał te myśli, czuł się oschły i niezadowolony. Kiedy znów myślał o odbyciu boso...

Skomentuj artykuł

Jezuici tworzą prowincję środkowoeuropejską
Komentarze (1)
KP
~katolik pomniejszego płazu
18 września 2020, 10:48
zgniłe owoce modernizmu, które za chwilę redaktorzy sprzedadzą nam jako ambrozję

Skomentuj artykuł

Jezuici tworzą prowincję środkowoeuropejską
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.