Jezuici wystosowali wspólne przesłanie do instytucji Unii Europejskiej. "Nie da się żyć w zdrowiu na chorej planecie"

Jezuici wystosowali wspólne przesłanie do instytucji Unii Europejskiej. "Nie da się żyć w zdrowiu na chorej planecie"
(fot. depositphotos.com)
1 rok temu
jezuici.pl / jb

Dzisiaj, 8 maja 2020 roku, wyżsi przełożeni Towarzystwa Jezusowego w Europie i na Bliskim Wschodzie wystosowali wspólne przesłanie do instytucji Unii Europejskiej. Nosi ono tytuł „Solidarność i kryzys spowodowany przez coronawirusa” (Solidarity and the Coronavirus Crisis).

>> TUTAJ znajdziecie tekst całego przesłania w języku angielskim.

Wzywają w nim do nawrócenia, do solidarności i do przemiany grzesznych struktur, do przemyślenia na ile obecny model globalizacji stwarza wystarczającą przestrzeń do troski o ubogich, środowisko naturalne i przyszłe pokolenia.

"Ostatnie tygodnie nauczyły nas, że nie da się żyć w zdrowiu na chorej planecie".

Obecny kryzys związany z epidemią obnażył – według prowincjałów – nasz brak solidarności wyrażający się w trosce jedynie o własne kraje, choć "wiemy, że wszyscy jesteśmy w tej samej sytuacji: razem zatoniemy lub razem utrzymamy się na powierzchni".

W kontekście rozprzestrzeniania się wirusa ojcowie jezuici są szczególnie zatroskani o globalne południe. Upominają się w przesłaniu o wiele ubogich krajów, które nie posiadają wystarczających środków, by chronić się przed epidemią. Dlatego też "apelują o umorzenie długów uboższych krajów, o większą współpracę w niesieniu pomocy humanitarnej i o przekierowanie wydatków zbrojeniowych na wsparcie ochrony zdrowia i instytucji społecznych".

Przypominają o nędzy uchodźców, którzy nie zawsze przyjmowani są po ludzku. I podkreślają, że europejska solidarność nie może pozwolić im zginąć.

"Obecny kryzys jest w swoim duchowym wymiarze okazją do nawrócenia – podsumowują prowincjałowie. Zarówno jako osoby indywidualne i jako całe społeczności nie możemy żyć nadzieją powrotu do starej normalności. Musimy wykorzystać ten moment, by pracować nad radykalnymi zmianami inspirowanymi naszymi najgłębszymi przekonaniami".

Podpisani pod apelem wyżsi przełożeni Towarzystwa Jezusowego w Europie i na Bliskim Wschodzie życzą tym, którzy pracują w instytucjach europejskich i troszczą się o wyprowadzenie Europy i całego świata z obecnego kryzysu pandemii, aby Bóg pozwolił osiągnąć im sukces w budowaniu nowej Europy, przyjaznej i solidarnej.

Przesłanie podpisało 21 wyższych przełożonych, w tym prowincjałowie polskich prowincji.

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Jezuici wystosowali wspólne przesłanie do instytucji Unii Europejskiej. "Nie da się żyć w zdrowiu na chorej planecie"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.