Jezuicki uniwersytet oskarżony o "terroryzm". Reżim prezydenta Ortegi zamknął uczelnię i skonfiskował mienie
Prowadzony przez jezuitów Uniwersytet Środkowoamerykański (UCA) w Managui w Nikaragui został z dniem 16 sierpnia 2023 roku zmuszony do zawieszenia swojej działalności. Według doniesień lokalnej prasy, sąd w Managui nakazał konfiskatę mienia uniwersytetu.
W oświadczeniu wydanym wczoraj, 16 sierpnia, Środkowoamerykańska Prowincja Towarzystwa Jezusowego nazwała oskarżenia przeciwko jezuitom jako całkowicie fałszywe i bezpodstawne wyjaśniając, że zajęcie uniwersytetu jest częścią polityki rządu totalitarnego, który systematycznie narusza prawa człowieka.
Reżim Ortegi oskarża jezuicki uniwersytet o bycie "centrum terroryzmu"
Sędzia uzasadniając wyrok przedstawił uniwersytet jako „centrum terroryzmu”, oskarżając jego administratorów i wykładowców o „zdradę zaufania narodu nikaraguańskiego” i „naruszenie porządku konstytucyjnego”. Konta bankowe uniwersytetu zostały zamrożone przez urzędników państwowych już 9 sierpnia.
W oświadczeniu wydanym wczoraj, 16 sierpnia, Środkowoamerykańska Prowincja Towarzystwa Jezusowego nazwała oskarżenia przeciwko jezuitom jako całkowicie fałszywe i bezpodstawne wyjaśniając, że zajęcie uniwersytetu jest częścią polityki rządu totalitarnego, który systematycznie narusza prawa człowieka.
Uniwersytet był ośrodkiem oporu wobec reżimu
Uniwersytet Środkowoamerykański był ośrodkiem oporu wobec reżimu prezydenta Daniela Ortegi. Studenci UCA przyłączali się do protestów wzywających do obalenia rządu w kwietniu 2018 roku, a uniwersytet otworzył swój kampus dla protestujących uciekających przed policją i siłami paramilitarnymi. Od tego czasu UCA stał się obiektem ciągłych prześladowań ze strony nikaraguańskich instytucji rządowych.
„Faktyczna konfiskata UCA – piszą jezuici w oświadczeniu – jest ceną, jaką trzeba zapłacić za poszukiwanie bardziej sprawiedliwego społeczeństwa, w którym będzie chronione życie, prawda i wolność narodu nikaraguańskiego, zgodnie z uniwersyteckim mottem: Prawda was wyzwoli (J 8,32)”.
Daniel Ortega wykształcił tu siebie i swoje dzieci. Teraz zamknął uczelnię
Według danych przekazanych przez Voice of America, w ciągu ostatnich trzech lat rząd Nikaragui zamknął 27 instytucji szkolnictwa wyższego przejmując aktywa dwunastu z nich. Uczelnia, ciesząca się uznaniem w Ameryce Łacińskiej, stała się kolejną na długiej liście nikaraguańskich instytucji naukowych, kulturalnych i kościelnych oskarżanych przez rząd Ortegi o "terroryzm i powiązania z grupami przestępczymi".
Uniwersytet, założony w 1960 roku przez jezuitów jako pierwsza prywatna uczelnia wyższa w kraju, wykształcił pokolenia Nikaraguańczyków, w tym samego pana Ortegę i troje jego dzieci. Jest uważany za najbardziej prestiżową prywatną uczelnię Ameryki Środkowej. Został utworzony przez jezuitów w 1960 roku. Posiada dwa duże kampusy z pięcioma budynkami wykładowymi, laboratoria inżynieryjne, centrum innowacji biznesowych, bogatą bibliotekę, centrum biologii molekularnej i obiekty dla jedenastu dyscyplin sportowych. Na UCA uczy się około 9 tysięcy studentów.
"Bóg jest tym, który ma ostatnie słowo w historii”
W swoim oświadczeniu jezuici wezwali rząd do cofnięcia nakazu konfiskaty i zaprzestania agresji przeciwko uniwersytetowi i jego nauczycielom. Ponowili zobowiązanie Towarzystwa Jezusowego wobec narodu nikaraguańskiego, mające na celu wspieranie edukacji wysokiej jakości, inspirowanej Ewangelią Jezusa Chrystusa. „Bóg jest tym, który ma ostatnie słowo w historii” – dodają jezuici – „i Bóg będzie miał [ostatnie słowo] także w Nikaragui”.
Źródło: jezuici.pl / PAP / mł
Skomentuj artykuł