"Jezus z pewnością nie podpisałby takiego apelu"

"Jezus z pewnością nie podpisałby takiego apelu"
(fot. che / Petr Novák / pl.wikipedia.org / CC BY-SA 2.5)
KAI / pz

Czeski teolog i socjolog ks. Tomáš Halík skrytykował apel konferencji biskupów swego kraju o przyjmowanie przede wszystkim chrześcijańskich uchodźców z krajów ogarniętych wojną domową. "Jezus z pewnością nie podpisałby takiego apelu", powiedział ks. Halík 20 lipca w czeskiej telewizji. Dodał, że to "nie po chrześcijańsku" troszczyć się tylko o chrześcijan.

Odnosząc się do tego apelu arcybiskup Ołomuńca, Jan Graubner powiedział, że "przyjmowanie bez ograniczeń ludzi innych kultur" oznaczałoby "koniec dotychczasowej kultury".

Ks. Halík zarzucił też politykom czeskim nieudolność w pokonywaniu kryzysu związanego z kwestią uchodźców. Uważa, że rząd sobie nie radzi, obawia się protestów ludności i dlatego reaguje populistycznie. "O wiele bardziej niż uchodźców bałbym się protestów skierowanych przeciwko obcym", stwierdził teolog, laureat licznych wyróżnień międzynarodowych.

Rozumiem obawy ludzi, powiedział ks. Halík, "ale problemy trzeba rozwiązywać na drodze dialogu, w którym należy odrzucić emocje i przede wszystkim lęki". Zwrócił uwagę, że zawsze jest źle, kiedy działaniami człowieka kieruje strach, "a to jest u nas w Czechach największym problemem".

Rząd Czech odrzucił wysokość przydzielonej mu przez Komisję Europejską grupy uchodźców i zamierza dobrowolnie przyjąć jednorazowo w ciągu trzech najbliższych lat 1500 uchodźców. Osoby te mają być "wyszukane" w swoich krajach pochodzenia lub w obozach dla uchodźców przez przedstawicieli władz w Pradze. Chcą w tym uczestniczyć także organizacje kościelne.


GLOBALNA WOJNA Z CHRZEŚCIJANAMI

John L. Allen

Chrześcijanie są obecnie najbardziej prześladowaną grupą religijną na świecie. 80% wszystkich działań skierowanych przeciwko religii wymierzona jest właśnie w chrześcijan.

Prześladowania to nie tylko okrucieństwa, których dopuszcza się tzw. Państwo Islamskie w Syrii i Iraku.

Od Indii po Meksyk i od Nigerii po Białoruś chrześcijanie padają ofiarami represji władz państwowych, partyzantów, bojówek, narkotykowych bossów i organizacji przestępczych. W wielu miejscach ich wyłączną winą jest to, że jako jedyni bronią praw człowieka, troszczą się o najuboższych, sprzeciwiają się bezprawiu i wyzyskowi.

Globalna wojna z chrześcijanami to najbardziej aktualny obraz prześladowań dostępny w języku polskim.

John L. Allen Jr. jest najlepszym w historii korespondentem watykańskim piszącym w języku angielskim, jak ocenia go G. Weigel, autor biografii Jana Pawła II Świadek nadziei. Allen współpracuje z Boston Globe, portalem Crux oraz CNN. Opublikował dziewięć książek, w tym biografię papieża Benedykta XVI.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Jezus z pewnością nie podpisałby takiego apelu"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.