Sudan Południowy: chrześcijanie żądają pokoju

Sudan Południowy: chrześcijanie żądają pokoju
(fot. babasteve / Foter / CC BY-NC)
Logo źródła: Radio Watykańskie mg

Chrześcijanie wyszli na ulice stolicy Sudanu Południowego, żądając natychmiastowego zakończenia wojny domowej, która pustoszy ten afrykański kraj nieprzerwanie od 19 miesięcy. W Dżubie demonstrowały głównie kobiety, a organizatorem marszu był Krajowy Program Kobiecy Sudańskiej Rady Kościołów.

Na niesionych przez uczestników transparentach widniały hasła: "Nienawidzimy wojny", "Tak dla pokoju", "Nie dla podziałów plemiennych, jesteśmy jednym narodem".

Demonstrujący domagali się również zakończenia konfliktu między plemionami Azande i Dinka w Ekwatorii Zachodniej, gdzie zginęły już dziesiątki osób.

W tym regionie członkowie plemienia Dinka są wspierani przez regularną armię, której dowódca nakazał rozstrzelać każdego, kto stawia opór żołnierzom.

DEON.PL POLECA


O możliwościach wsparcia rządu w zażegnaniu kryzysu w Ekwatorii Zachodniej będą także rozmawiali katoliccy biskupi, którzy spotykają się w tych dniach w Dżubie. Zasadniczym tematem ich obrad będzie inicjatywa pokojowa Sudańskiej Rady Kościołów, skupiającej sześć wyznań chrześcijańskich tego kraju.

Wojna domowa w Sudanie Południowym trwa od końca 2013 r., gdy zawiązał się konflikt pomiędzy siłami prezydenta Salvy Kiira a rebeliantami wspierającymi byłego wiceprezydenta Rieka Machara. Od tego czasu zaostrzyły się także stosunki między plemionami Dinka i Nuerów, najliczniejszymi w Sudanie Południowym.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Sudan Południowy: chrześcijanie żądają pokoju
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.