Kościelna Inicjatywa Pokojowa w Sudanie Płd.

Kościelna Inicjatywa Pokojowa w Sudanie Płd.
(fot. Free for Commercial Use / CC BY-SA 2.0 / flickr.com )
Logo źródła: Radio Watykańskie mg

Rada Kościołów Sudanu Południowego oficjalnie rozpoczęła 8 sierpnia Inicjatywę Pokojową, której głównym celem są działania na rzecz zakończenia wojny domowej i wciąż nie wygasających konfliktów plemiennych na obszarze tego najmłodszego afrykańskiego państwa.

Na spotkaniu założycielskim projektu, które odbyło się w Chrześcijańskim Centrum w Dżubie, byli obecni przedstawiciele Kościołów, Rady Muzułmańskiej, organizacji pozarządowych, wspólnoty międzynarodowej, rządu oraz mediów.

DEON.PL POLECA
Pomysł kościelnej Inicjatywy Pokojowej zrodził się w czerwcu podczas spotkania sudańskiej Rady Kościołów w Kigali, stolicy Rwandy (1-7 czerwca).

Ustalono wówczas trzy najważniejsze kierunki działania, w tym rzecznictwo rozumiane jako wpływanie na zmiany postaw społecznych i polityki rządu w zakresie działań na rzecz pokoju w Sudanie Południowym. Inicjatywa miałaby się też stać neutralnym forum dla stron oraz wsparciem w drodze ku pojednaniu.

DEON.PL POLECA

Pod koniec lipca Rada Kościołów Sudanu Południowego wydała dokument pod tytułem "Podpiszcie porozumienie!", w którym jasno określono, że "wojna musi się natychmiast skończyć, bo nie ma żadnego moralnego uzasadnienia dla jej bezsensownego trwania.

Ludzie zabijają i giną, podczas gdy władze spierają się o stanowiska i pieniądze". Jak stwierdził metropolita stołecznej Dżuby, "wojna uczyniła ludzi nieczułymi na życie; ludzie giną i nikogo to nie obchodzi. Ta wojna musi się skończyć, a porozumienie pokojowe musi zostać podpisane! Dla życia" - podkreślił abp Paulino Loro. Wezwał też wszystkich ludzi dobrej woli do włączenia się w działania na rzecz pokoju.

Tymczasem w Etiopii trwają rozmowy pokojowe, którymi kieruje Międzyrządowy Urząd ds. Rozwoju. Wojna domowa w Sudanie Południowym trwa już 20 miesięcy. Jak informuje Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej (OCHA), tamtejszy konflikt zrujnował życie milionów mieszkańców, zginęły dziesiątki tysięcy osób, 2 mln ludzi zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów, z czego pół miliona uciekło do krajów sąsiednich.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kościelna Inicjatywa Pokojowa w Sudanie Płd.
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.