Jola Szymańska: to jedna z najtrudniejszych rzeczy w życiu osób, które doświadczyły molestowania

(fot. youtube.com)

O tym, co ją przeraża, o różnych reakcjach, mailach, które dostała po publikacji swojego świadectwa - mówi znana YouTuberka, Jola Szymańska.

Obejrzyj wideo:

DEON.PL POLECA

Wypowiedź pochodzi z debaty "Wykorzystywanie seksualne małoletnich w Kościele katolickim", która odbyła się 15 marca 2019 roku.

Jeśli już temat wykorzystywania seksualnego małoletnich przez ludzi Kościoła pojawia się w mediach, to często towarzyszą temu emocje. Choć są one całkowicie zrozumiałe, to temat ten wymaga szacunku i wrażliwości dla ofiar, a zarazem sprawiedliwego podejścia względem oprawców (bądź tych, którzy pochopnie zostali oskarżeni o udział bądź ukrywanie przestępstw).

Chcemy, by katolicy nie obawiali się dyskusji na temat molestowania seksualnego w Kościele. Byśmy nie traktowali każdego, kto próbuje to robić, jako "wroga Kościoła". Byśmy nie wpadali w pułapkę oskarżania każdego księdza i biskupa, każdego katolika, za zło. Byśmy zrozumieli właściwe przyczyny, które prowadzą do molestowania małoletnich przez księży i innych ludzi związanych z Kościołem katolickim. Dlaczego tak naprawdę do tego dopuściliśmy?

Jak pisał Franciszek w liście do Ludu Bożego: "Ze wstydem i skruchą, jako wspólnota kościelna, przyznajemy, że nie potrafiliśmy być tam, gdzie powinniśmy być, że nie działaliśmy w porę, rozpoznając rozmiary i powagę szkody spowodowanej w tak wielu ludzkich istnieniach. Zlekceważyliśmy i opuściliśmy maluczkich".

W jaki sposób, jako świeccy, osoby zakonne czy księża mamy reagować na to zło? Jak budować wspólnotę wolną od nadużyć względem małoletnich bądź innych osób posiadających mniejszą władzę i wpływ? Jak zadośćuczynić cierpieniu ofiar i ich bliskich? Nie lekceważyć ofiar i nie opuszczać ich? W jaki sposób mówić o tym problemie, by nie naruszać godności ofiar? Nie oskarżać ich ponownie i nie narzucać ciężarów nie do uniesienia?

Zaprosiliśmy do udziału w dyskusji czwórkę osób, które - będąc blisko Kościoła - nie boją się we właściwy sposób odpowiadać na kryzys:

Ewa Kusz - psycholog, seksuolog, terapeutka, wicedyrektor Centrum Ochrony Dziecka
Joanna Podsadecka - dziennikarka, autorka książki Sztuka czułości zawierającej historię uzdrowienia ofiary ks. Jankowskiego
Jola Szymańska - youtuberka, publicystka. Autorka tekstów i filmów, m.in. serii "Pogromcy KatoMitów". Na swoim kanale publicznie podzieliła się własnym doświadczeniem przemocy seksualnej w Kościele.
Adam Żak SJ - założyciel i dyrektor Centrum Ochrony Dziecka, koordynator ds. ochrony dzieci i młodzieży ze strony KEP

Debatę organizował portal DEON.pl.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Jola Szymańska: to jedna z najtrudniejszych rzeczy w życiu osób, które doświadczyły molestowania
Komentarze (3)
2 maja 2019, 11:49
"Postawa, która da szansę Bogu by On mógł działać". Powiedziała Pani również, " żeby uciekanie w modlitwę nie stało się naszą ucieczką i wymówką" w kwestii pomocy osobom poszkodowanym. Czyli modlitwa jest czymś gorszym od rozmowy i publicznego obnażania problemu jeśli dobrze zrozumiałam, a dopiero śmiała dyskusja daje Bogu szansę by mógł działać? Odkąd pamiętam to właśnie powierzanie Bogu wszystkiego w modlitwie a nie rozwiązywanie spraw tylko po ludzku, ludzką logiką i sprawiedliwością jest naskuteczniejszym sposobem radzenia sobie ze złem czy niesprawiedliwością. Nigdy nie traktuję modlitwy jako formy ucieczki czy wymówki, bardzo prosiłabym aby odniosła się Pani do tej kwestii jako mam nadzieję osoba wierząca.
MS
Małgorzata Skowrońska
2 maja 2019, 09:17
Jola Szymańska? To dorosła kobieta! To pani Jolanta Szymańska. Jakieś szaleństwo z tym zdziecinnianiem imion dorosłych osób. Karolek Wojtyła Wojtek Jaruzelski Jarek Kaczyński Jaś III Sobieski Gosia Wassermann Beatka Szydło  .
2 maja 2019, 12:48
Jimmy (Kubuś) Carter Bill (Wiluś) Clinton Tony (Antek) Blair i wielu innych Im to jakoś nie przeszkadzało mimo, że jakiś czas rządzili połową świata.