Jutro Konstantynopol ogłosi datę soboru zjednoczeniowego na Ukrainie i nadania jej autokefalii

Jutro Konstantynopol ogłosi datę soboru zjednoczeniowego na Ukrainie i nadania jej autokefalii
(PAP/EPA/ROBERT GHEMENT)
KAI / sz

Obradujący od 27 listopada w Stambule Synod Biskupów Patriarchatu Ekumenicznego Konstantynopola ogłosi 29 bm. datę zwołania soboru zjednoczeniowego na Ukrainie, na którym wręczy tomos (dekret) o autokefalii prawosławia w tym kraju. Nastąpi to po zakończeniu posiedzenia synodalnego. Poinformował o tym 28 bm. na swym Facebooku rzecznik niekanonicznego Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Kijowskiego abp Eustracjusz (Zoria).

 

Według niego Synod, który obraduje w siedzibie patriarszej w dzielnicy Stambułu - Fanarze, zajmuje się różnymi sprawami, wśród których największe zainteresowanie budzi "sprawa ukraińska". Oficjalne postanowienia na ten temat zostaną podane do wiadomości jutro - zaznaczył hierarcha. "Oczekujemy pozytywnych decyzji" - dodał.

Z kolei dyrektor Narodowego Instytutu Badań Strategicznych przy Prezydencie Ukrainy Rostysław Pawlenko, który obecnie przebywa w Stambule jako przedstawiciel oficjalnych władz kijowskich, oświadczył, że "wszystkie komentarze oficjalne będą po zakończeniu obrad Świętego i Uświęconego Synodu Patriarchatu Ekumenicznego, obradującego w dniach 27-29 listopada, toteż na razie «gorących» nowości nie przewiduje się".

Pawlenko wyjaśnił, że Synod rozpatrzy tekst tomosu w sprawie autokefalii Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego, wyznaczy datę soboru zjednoczeniowego na Ukrainie w celu wybrania jego zwierzchnika, który odbierze tomos. Polityk ukraiński zapewnił, że "Kościół macierzysty [tzn. Konstantynopol] nie przewiduje żadnego odkładania czy przeciągania decyzji [w tej sprawie]". Dodał, że najważniejsze jest "utworzenie niezależnego Kościoła z pełnoprawną autokefalią, równą pozostałym 14 Kościołom lokalnym i [teraz] zbliżamy się do tego celu".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Jutro Konstantynopol ogłosi datę soboru zjednoczeniowego na Ukrainie i nadania jej autokefalii
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.